Film Analiz: Deadpool 2

Film Analiz: Deadpool 2

Merhabalar, uzun zaman sonra yepyeni bir yazıyla sizlerle birlikteyim. Bu yazımda sizlere dünya üzerinde çokça beğenilen Marvel yapımlarından Deadpool 2 filminin analizini yapmaya çalışacağım.

Ryan Reynolds‘un canlandırdığı Deadpool karakteri çokça sevilmişti ve ilk filmiyle büyük bir beğeni toplamıştı. 12 Şubat 2016’da vizyona giren Deadpool, 2 yıl aradan sonra 18 Mayıs 2018’de Deadpool 2 filmiyle tekrardan izleyicisiyle buluştu.

Kahramanlık işleriyle uğraşmaya devam eden karakterimiz Deadpool, gündelik yaşantısını da bir şekilde sürdürmeye çalışmaktadır. Kız arkadaşı Vanessa ile mutlu bir ilişki sürdüren Deadpool, Vanessa’nın ölümüyle birlikte büyük bir üzüntüye kapılır. Bir yandan da gelecekten gelen Cable, Deadpool’un bütün düzenini sarsar.

Cable, gelecekte büyük tehdit oluşturacak bir çocuğun peşindedir.

Deadpool, kız arkadaşı Vanessa’nın ölümüyle iyice sarsılır ve saçma sapan işlerle uğraşmaya başlar. Bu arada Cable’ı durdurabilmek için X-Force adında süper güçlere sahip bir ekip kuran Deadpool ve ekibi yeni bir maceraya atılır.

Vanessa’yı kaybetmenin verdiği üzüntüyle yaşayan Deadpool, filmin sonunda ölüp kız arkadaşına kavuşacakken gelecekten gelen Cable zamanda geriye gidiyor ve her şeyi düzeltiyor.

Gelecek değiştiği için Cable’ın ailesi de ölümden kurtuluyor. Deadpool, Cable’ın zaman makinesini tamir ettiriyor Vanessa ve Peter’i de bu sayede kurtarıyor.


Gerek replikleriyle gerekse sahneleriyle yer yer güldüren Deadpool 2’yi ilki kadar beğendiğimi söyleyebilirim ancak aklıma takılan tek soru zaman makinesi oldu.

Deadpool 2’deki zaman makinesiyle alakalı bir araştırma yaptım ve filmin sonundaki sahnenin gerçek olduğunu öğrendim. Yapımcıların yaptığı bir soru cevapta izleyicilerden biri “Filmin sonundaki sahne gerçek mi?” diye soruyor ve bu soruya “Evet gerçek ancak o zaman makinesini bu filmden sonra bir daha görmeyeceğiz” şeklinde bir cevap geliyor. Bu şekilde Vanessa ve Peter’ın kurtulduğu kesinleşiyor.


İzlerken çokça eğlendiğim bu filme puanım 10/9. Filmi analiz edeyim derken neredeyse tamamını anlattım. Siz de izledikten sonra analizlerinizi yorum kısmına bildirebilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere.