Mukabele Nedir

Mukabele Nedir

Mukabele nedir, mukabele sadece On Bir Ayın Sultanı Ramazan ayın damı yapılır. Yılın diğer aylarında da mukabele yapılabilir mi ? Detaylar yazımızda.

İslam alemi için en değerli ay olarak kabul edilen Ramazan ayı yine dua ve ibadetler ile geçirilecek. On bir ayın sultanı Ramazan ayının diğer aylara göre büyük bir yeri vardır. Çünkü Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır. Bin aydan daha hayırlı olsan Kadir Gecesi’de Ramazan ayının son 5. gün içerisindedir.

Kur’an-ı Kerim İslamiyet için hayati değer taşımaktadır. Kur’an-ı Kerim okumak, okutturmak, okuyanı dinlemek bir ibadettir.

“Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır.”

(Bakara suresi, ayet 185)

Mukabele Nedir ?

Mukabele, bir kimsenin bir toplulukta Kur’an-ı Kerim ezberinden veyahut Kitaptan yüksek ses ile okuması ve okuyan kişiyi dinleyip topluluğunda sessizce Kur’an-ı Kerim takip etmesidir. Kur’an-ı Kerim ayı olan Ramazan’da cami ve evlerde mukabeleler okunur ve son gün hatimler yapılır duası edilir.

Sevgili PEYGAMBER EFENDİMİZ H.Z MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V) Kur’an-ı Kerimi başkasından dinlemeyi de çok severdi. Başkasından dinlerken mübarek gözyaşlarını tutamazdı.