Uçuğa Ne İyi Gelir – Tedavisi Nasıl Yapılır

Uçuğa Ne İyi Gelir – Tedavisi Nasıl Yapılır

Herpes Simpleks halk arasında uçuk diye adlandırılan bir virüs çeşididir. 7 den 70 e herkes insanda ortaya çıkabilen bir sağlık problemidir. Bu virüsün oluşması ile meydana gelen uçuklar, cildin üzerinde gözle görülür kötü sonuçlar çıkartabilir. Uçuk genellikle dudak, ağız içi ve burun da meydana gelmektedir.

Uçuk Neden Çıkar

Virüs vücuda enfeksiyon gibi birçok neden ile girdikten sonra belli bir süre kendini belli etmiyor. Ansızın beklemediğiniz bir anda soğuk algınlığı, sıkıntı, stres, halsizlik, nazar gibi sebeplerden meydana geliyor. Ek olarak lavabo, su bardağı ve havlu gibi ortak kullanım alanlarından da insanların dudaklarında uçuk çıkabiliyor.

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır

Dudağınızda veya ağzınızda çıkan uçuk için hastaneye gitmenize gerek yok. Hastane köşelerinde doktor sırası beklemek yerine, dudağınızda çıkan uçuğu kendiniz tedavi edebilirsiniz.

  • Nane Yağı: Uçuğa en iyi gelen şeylerden biri nane yağıdır. El ve cildinizi sabunlu suyla yıkadıktan sonra, bir çay kaşığı kadar nane yağını pamuk yardımı ile ciltte çıkan uçuğa yavaş bir şekilde uygulayabilirsiniz.
  • Kirpi Otu (Ekinezya): Eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılan kirpi otunu (ekinezya) sıcak su ile birleştirerek içebilirsiniz. Hem enfeksiyonu tedavi eder, hem vücudunuzu korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Cilt Bakım Ürünleri: Kullanmış olduğunuz cilt bakım ürünlerini (cımbız, traş makinesi, sakal fırçası, ustura, tırnak makası, diş fırçası) sıklıkla temizleyiniz. Gerekirse yenisini alınız. Bir başkasının eşyasını asla kullanmayın. Bir şey olmaz demeyin. Tedbirinizi alın.
  • Buz: Ciltte çıkan uçuğa buz ile baskı yaparak uçuğun nemlenmesini, ağrısını ve yanmasını önleyebilirsiniz.
  • Mısır Nişastası: 1 kaşık mısır nişastası ile 1 kaşık suyu macun haline gelene kadar karıştırın. Kıvamını bulduktan sonra pamuk yardımı ile ciltte çıkan uçuğa yavaş bir şekilde uygulayabilirsiniz. Kuruduktan sonra su ile uçuğa fazla bastırmadan yıkayın. Bu yöntemi gece yatmadan önce denerseniz daha iyi olur. Sürdüğünüz şeyi yalamamaya dikkat edin.
  • Aloe Vera Jeli: 1 çay kaşığı kadar aloe vera jelini pamuk yardımı ile ciltte çıkan uçuğa yavaş bir şekilde uygulayabilirsiniz. Aloe vera jeli cildi yatıştırır ve iltihabın giderilmesinde yardımcı olur.
Uçukla ilgili diğer tavsiyeler için http://www.sifaliyasam.com/ucuga-ne-iyi-gelir-ucuk-nasil-gecer/ bu yazıyı okuyabilirsiniz.
Diğer sağlık yazılarını okumak için www.sifaliyasam.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. İşin uzmanları tarafından en iyi bitkisel ve evde tedavi yöntemleri anlatılıyor. Bakmanızı tavsiye ederiz.