Yatırım Nedir, Nasıl Yapılır ?

Yatırım Nedir, Nasıl Yapılır ?

Gelirinizin tamamını tüketmeyerek gelirinizden tasarruf edebiliyorsanız buna yatırım denir. Yatırımın tüketimden farkı, kaynak yada elde edilen değerin işlem sonucunda tükenmemesidir. İnsanlar hayatlarını idame ettirebilmek için elde ettikleri gelirlerin bir kısmını harcalar. Harcamadan geriye kalan kısıma ise tasarruf denir. Birçok birey bu tasarruflarını “Yatırım” haline çevirmek ister. Peki yatırım nasıl yapılır ?

Tasarruf sonucunda oluşan değerin yatırım haline dönüşmesi için bireylerin karşısında iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar;

Sermaye Yatırımları
Finansal Yatırımlar

Sermaye Yatırımları Nelerdir?

Sermaye yatırımları çoğu zaman varlıklara veya sabit değerlere yapılan yatırımlardır. Misal olarak birey elindeki değeri bir girişimcilik düşüncesi ile işletme kurarak yada herhangi bir alana yatırarak değerlendirir ve orada dönen yatırım tekrar kar elde ederek hem tasarrufun ortaya çıkmasına hem de yatırımın sürerliliğine mütekabil olur. Diğer tür ise varlıklara yatırımlar türündendir. Bunlarda; gayrimenkul ve benzeri alanlara yapılan taşınmaz türünden yatırımlardır.

Finansal Yatırımlar Nelerdir?

Finansal Yatırım, finansal enstrümanlar kullanılarak yapılan yatırım türüdür. Bu yatırım türünde yatırımcı, değer değişimlerinden kar elde etmeye çalışır. Burada esas görüş elde bulunan tasarrufu yatırım yaparak artırmaktır. Bu yatırım türünün sermaye yatırımından bir farkı burada yatırımcı, hangi vadede, ne kadar risk alacağını ve hangi yatırım araçlarını kullanacağını bilmesidir ve kesin bir yargıya ulaşarak yatırıma başlaması gerekmektedir. Bu yatırım türünde her yatırımcı kendisine özel bir strateji geliştirmelidir.