İletişime Geçin

İçerik Manya

14 Kasım’ın Önemini Biliyor Musunuz?

14-kasim-in-onemini-biliyor-musunuz

Sağlık

14 Kasım’ın Önemini Biliyor Musunuz?

14 Kasım’ın Önemini Biliyor Musunuz?

14 Kasım tarihinin herkesin bilmediği bir önemi var. 14 Kasım; Dünya Diyabet Günü olarak kabul ediliyor ve hastalıkla ilgili farkındalığın artırılması, bilincin yükseltilmesi için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Peki, neden 14 Kasım? 1921 yılında Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesinde insülini bulan Dr. Frederick Banting, milyonlarca hastanın tedavi edilmesine olanak sağlamıştır. Dr. Frederick Banting ‘in doğum tarihi olan 14 Kasım bu nedenle dünya diyabet günü olarak kabul edilmiştir.

Diyabet, halk arasında bilinen şekliyle şeker hastalığı, vücutta yeterince insülin hormonu üretilmediği veya üretilen insülin hormonunun yeterli etkiyi gösteremediği durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kronik bir hastalık olan diyabet, ömür boyu kontrol ve tedavi gerektirir. Belirtileri arasında; sık idrara çıkma, aşırı susama hali, kilo kaybı, yemek sonrası ağırlık oluşması sayılabilir. Açlık şekeri ölçümü ile teşhis edilebilir.

Ülkemizde giderek çoğalan diyabet hastası sayısına bakıldığında aslında hastalıkla ilgili bilinçlendirme ve farkındalığın artırılması amacıyla daha fazla çalışma yapılması gerektiği görülüyor. Son yıllarda oldukça küçük yaşlara kadar inen diyabet hastalığına karşı çeşitli önlemlerin alınması, bu konuda çalışmalar yapılarak sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir: Diyabet Giderek Artıyor

Diyabeti Önlemek İçin Bilinçlenmek Önemli

Diyabet hastalığından korunmak için çeşitli önlemlere başvurulabilir. Bu önlemler aynı zamanda diyabet hastası olanların da yaşam kalitesini artırmaya yönelik olarak oldukça önemlidir. Temelde;

  • Beslenme,
  • Egzersiz,
  • Tıbbi tedaviler
  • Bilinçlenme olarak sayılabilecek bu önlemler, hem hastalıktan korunmada hem de hastalığın yaşam kalitesini düşürmesine engel olmada kullanılmalıdır.

Son yıllarda artan yanlış beslenme, yüksek şeker ve katkı maddesi içerikli paketli gıda tüketiminin artması, fast food tarzı yiyecekler, şekerli içeceklerin çok sık tüketilmesi adeta diyabete davetiye çıkarıyor. Metabolik faktörlerle birleşen yanlış beslenme ve hareketsizlik sonucunda diyabet kaçınılmaz olabiliyor.

2019 Teması; Diyabet Ve Aile

14 Kasım dünya diyabet günü teması bu yıl; Diyabet Ve Aile… Diyabet hastalığında aile öyküsü önemli olması sebebiyle, farkındalığın artırılması ve çalışmanın daha kapsamlı olması açısından bu tema seçilmiş. Temanın amacı, hastalıktan etkilenen aileleri desteklemek, diyabetin kontrolünde aile rolünün önemini desteklemektir.

Unutmamak gereklidir ki; hastalık hakkında bilgi sahibi olmak, hastalığı kontrol etmenin en önemli adımıdır. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü vesilesiyle tüm hastalara şifa diliyoruz…

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat'da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmakta.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top