İletişime Geçin

İçerik Manya

29 Eylül Dünya Kalp Günü

İçerik Manya Özel

29 Eylül Dünya Kalp Günü

29 Eylül Dünya Kalp Günü

Bugün 29 Eylül Dünya Kalp Günü. Dünya üzerinde ölüm nedenlerinin en büyük sebepleri arasında kalp hastalıkları bulunuyor. Kalp hastalıklarından korunmak mümkün. Doğru zamanlama ve tedavilerle kalp hastalıklarından korunabiliriz.

Kalp hastası olup olmadığımızı anlamamız pek mümkün olmasa da bazı belirtiler kalp hastalıklarının tetikleyicisi olabilir. Bu belirtiler bir uzmana başvurulduğunda ve erken tedavi olduğu takdirde önlem alınabilir ve kalp hastalıklarının önüne geçilebilir.

Kalp hastalıklarında ne gibi faktörler ön plana çıkıyor? Gelin, hep birlikte inceleyelim.

Göğüs ağrısı:

Kalp hastalıklarının en önemli tetikleyicilerinden biridir. Bu ağrılar şiddetli ağrılardır ve bulantı, kusma, soğuk terleme gibi etkiler yaratabilir.


Nefes darlığı:

Nefes darlığı genelde hareketsiz ve kilolu kişilerde görülür. Nefes darlığı öksürüğü de beraberinde getirebilir. Kişi belli aralıklarla oturup kalktıkça nefes darlığında azalmalar görülebilir.


Çarpıntı:

Çarpıntı kalp atışlarında hızlanma ya da kalbi çok rahatsız edici derecede atma durumudur. Kalp çarpıntısı olan kişilerde anlık göz kararması, baş dönmesi ve bayılma gibi durumlar olabilir.


Bayılma ve halsizlik:

Bayılma ve halsizlik beynin kan akışının azalmasıyla ortaya çıkan faktörlerden biridir. Kalp hastalığının çok ciddi tetikleyicileri arasındadır ve erken tedavi olmadığı takdirde çok ağır sonuçlarla karşılaşılabilir.


Öksürük:

Öksürük kalp yetmezliği belirtilerini beraberinde getirir. Öksürükle beraber balgam, şiddetli nefes alıp verme, öksürükte kan ve nefes darlıkları olabilir. Önlem alınmadığı takdirde kalp yetmezliğini ciddi anlamda tetikler.


Ödem:

Ödem hastalar kilo aldığı zaman ortaya çıkar. Ödem karında, genital bölgede ve bacak üstünde görülür. Kalp yetmezliğini beraberinde getirebilir.


Diğer:

Bütün bu belirtilerin dışında sık idrara çıkma, kilo kaybı, karında şişlik, bulantı ve kusma kalp hastalıklarını tetikler.

Selam. Ben Admin

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: İçerik Manya Özel

To Top