İletişime Geçin

İçerik Manya

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8-mart-dunya-kadinlar-gunu

İçerik Manya Özel

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünyada her yıl geleneksel olarak kutlanan bir gündür. Peki 8 Mart’ın anlamı nedir, ülkemizde ne zamandan beri kutlanır?

Tarih 8 Mart 1957. ABD’nin New York eyaletinde bir dokuma fabrikası. Ağır çalışma koşulları, çok düşük ücretler ve daha fazlası. 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemesi sebebiyle başlattıkları grev sonrası polisin işçilere saldırması ve işçileri fabrikaya kilitlemesi, arkasından da çıkan yangın sonucu 129 kadın işçi hayatını kaybetti. Cenazeye 10.000’i aşkın kişi katıldı.

İlginizi Çekebilir – 1 Ekim Dünya Çocuk Günü

Tarihler 26-27 Ağustos 1910’u gösterdiğinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen 2. Enternasyonale bağlı kadınların toplantısında Alman Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857’de New York’ta yaşanan facia sonucu hayatını kaybeden kadın işçiler için o günün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması önerisini sundu ve bu öneri oy birliğiyle kabul edildi. Dünya Kadınlar Günü ABD’de de 1960’larda kutlanmaya başlandı.

Ülkemizde de 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlayan Dünya Kadınlar Günü, 1980 darbesi dönemi sıralarında 4 yıl kutlanmadı. 1984’ten itibaren her yıl Dünya Kadınlar Günü ülkemiz Türkiye’de büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.

Kadın; annedir, eştir, çocuktur, sevgidir, emekçidir, fedakardır, kısaca her şeydir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk getirsin. Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.
  • Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutlarım.
  • Kadınlar gününüz kutlu olsun. Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Çoğu zaman değil, her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.
  • Bütün dünya kadınlarına sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.
  • Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Kadınlar gününüz kutlu olsun.
  • 8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemleri dile getirdikleri gündür. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Devamını Oku
Şu yazılar da hoşunuza gidebilir...

Selam. Ben Admin

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: İçerik Manya Özel

To Top