İletişime Geçin

İçerik Manya

AdBlock Engelleyici Eklenti: Ad Blocker Notify

Web Çözümleri

AdBlock Engelleyici Eklenti: Ad Blocker Notify

AdBlock Engelleyici Eklenti: Ad Blocker Notify

Artık İnternet sitelerinin neredeyse tamamında reklamlar bulunmakta. Reklamlar ziyaretçiler için bir kabus gibi gözükse de reklamlar sayesinde site sahipleri para kazanmakta ve daha iyi hizmet sunmak adına çalışmalar yapmaktadır. Kimi reklamlar ciddi anlamda can sıkıcı olsa da ziyaretçiler bir şekilde bunun önüne geçmekte ve reklam engelleyici yazılımlar sayesinde reklamları engellemektedir. Buna örnek verecek olursak dünya üzerinde en popüler reklam engelleme yazılımı AdBlock‘tur. AdBlock sayesinde aklınıza gelen gelmeyen her türlü reklamdan kurtulmanız mümkün. Evet, farkındayız sürekli reklam görmek hoş bir durum değil ancak site sahipleri site giderlerini karşılayabilmek adına reklamlar almakta ve yayınlamaktadır. Bu yazımız web site sahiplerine özel bir yazı niteliğinde olacak. Eğer WordPress kullanıyorsanız ve sitenizdeki reklamların engellenmesini istemiyorsanız sizlere ücretsiz ve oldukça kullanışlı bir eklentiden bahsedeceğiz. Eklentimizin adı Ad Blocker Notify.

Ad Blocker Notify Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ad Blocker Notify, WordPress için geliştirilmiş sitelerdeki reklamların engellenmesini önleyen bir eklentidir. Eklentinin ücretsiz ve premium versiyonu mevcut. Şu adrese tıklayarak WordPress tabanlı sitenize eklentiyi kurun ve etkinleştirin. Eklenti İngilizce olduğu için bazı yerleri anlamayabilirsiniz fakat onu da biz elimizden geldiği kadar anlatmaya çalışacağız. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra sizi şöyle bir sayfa karşılayacak.

Resimlerin üstüne tıklayarak büyük boyut şeklinde açabilirsiniz.

Burada bizim önerimiz Modal Box seçeneğini seçmeniz. Site açıldığı zaman ziyaretçiyi pop-up bildirimi karşılayacaktır. Üstteki Modal Visual Options butonuna tıklayın.

Modal Visual Options sekmesinde yapabileceğiniz birçok ayar mevcut fakat biz bunları görselle anlatmak yerine kısaca açıklamak istedik.

Choose Template bölümünde istediğiniz temayı seçme imkanı sunuyor fakat ücretsiz versiyonda sadece tek bir tema seçebiliyorsunuz. Modal Box Options kısmı ise resimde görüldüğü gibidir.

 • Burada görüldüğü gibi başlık ve içerik şeklinde iki kısım var. Buraya dilediğinizi yazabilirsiniz.
 • Advanced Options kısmı ise sadece pro sürümünde geçerli kılınan özelliklerden oluşmakta. Bu özellikleri pro sürümde kullanabilirsiniz.

Tüm ayarları yaptığınız takdirde sitemize reklam engelleyici yazılım ile girmeye çalıştığınızda sizi şu şekilde bir uyarı karşılayacak.

Dikkat etmenizi istediğimiz önemli bir husus var. Bu bildirimde çarpı butonunun aktif olduğunu görüyorsunuz. Ziyaretçi çarpı butonuna tıklayarak bildirimi kapatıp sitenizde gezinmeye devam edebilir. Eğer bunun önüne geçmek istiyorsanız eklentinin Modal Box Settings kısmında bulunan bu seçeneği “Yes” olarak işaretlemelisiniz.Burayı da yaptığınız takdirde resimde görüldüğü gibi çarpı butonu kalkmış olacak ve ziyaretçi eklentiyi ya devre dışı bırakmaya ya da sitenizi beyaz listeye almak zorunda kalacak.

Biz gereken ayarları yapmanız konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Özelleştirmek tamamen size kalmış. Kolay gelsin.

Selam, ben Ahmet. Bilgisayar Programcısı bir Mühendis adayı ve blog yazarıyım.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Web Çözümleri

 • Hayatın Püf Noktaları

  Ücretsiz Blog Yazın

  Yazar:

  Siz de duygularınızı, düşüncelerinizi, hissettiklerinizi yazılara döküp bunları İnternet ortamında bir blog kurarak paylaşmak istemez misiniz?...

 • Web Çözümleri

  Disqus Nedir?

  Yazar:

  Web sitelerinin yorum yapma kısmı oldukça önemli bir detaydır. Bazı İnternet siteleri ziyaretçi çekmek adına yorum...

 • Web Çözümleri

  Notepad++ Nedir, Ne İşe Yarar?

  Yazar:

  Web Çözümleri kategorisinde sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bu ve bu gibi yazıların devamı için bizi takip...

 • Web Çözümleri

  HTTrack Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Yazar:

  Son yazımızda E-Posta Aboneliği Nedir? ondan bahsetmiştik, bu ve bu gibi yazılar gelmeye devam edecek. Yazıların...

 • Web Çözümleri

  E-Posta Aboneliği Nedir?

  Yazar:

  Çağımızı fazlasıyla işgal eden ve hemen her anımızda yanımızda bulundurduğumuz İnternet, gün geçtikçe daha çok ilerleme...

Reklamlar
To Top