İletişime Geçin

İçerik Manya

Ağaç Kabuğundan Mutfağa: Tarçın

agac-kabugundan-mutfaga-tarcin

Sağlık

Ağaç Kabuğundan Mutfağa: Tarçın

Ağaç Kabuğundan Mutfağa: Tarçın

Defnegiller familyasından bir ağaç olan cinnamomum isimli ağacın iç kabuklarından elde edilen tarçın, çok eski zamanlardan beri mutfaklarda çeşitli şekillerde kullanılıyor. Tarçın; yemekler, tatlılar ve içeceklerde kullanımının yanı sıra kozmetik sektöründe de kullanılan muhteşem bir baharat.

Ülkemizde sadece botanik bahçelerde yetiştirilebilen bu baharatın yetiştiği ülkeler; Endonezya, Malezya, Madagaskar, Brezilya ve Jamaika’dır.

Kimileri kokusuna ve tadına bayılır tarçının… Evde yapılan keklere, kurabiyelere katıldığında sevenleri için tüm evi mutluluk kokutabilir. Kışın sıcak sıcak saleplerin üzerinde, yazın soğuk içeceklerde, şerbetlerde severek kullanılır.

Son yıllarda detoks sularında da kabuk olarak çok fazla kullanılan tarçının faydaları da saymakla bitmiyor. Tarçın;

 • Kan dolaşımını hızlandırıyor
 • Sindirimi kolaylaştırıyor
 • Kusma duygusunu bastırıyor
 • Mide ve bağırsak gazlarını söktürüyor
 • Kan şekerini dengeliyor
 • İnsülin duyarlılığını artırıyor
 • Sinir sistemi ve hafıza fonksiyonlarını güçlendirir
 • Ağrı kesme ve kas gevşetmede yardımcıdır
 • Adet sancılarını dindirmeye yardımcıdır
 • Kemikleri güçlendirir
 • Mideyi rahatlatır

İlginizi Çekebilir: Kantaron Yağı Mucizesi

Tarçını Nasıl Kullanmalı?

Tarçın, yemeklerde, tatlılarda, çaylarda, içeceklerde çeşitli şekilde kullanılmaya uygun, hoş kokulu bir baharattır. Yemek ve tatlılarda toz haliyle kullanılabilir. İçeceklerde ve çaylarda ise genellikle kabuk tarçın kullanılır. Tarçının sütle olan muhteşem uyumu, onu sütlü tatlıların en yakın arkadaşı yapıyor. Sütlü tatlılar, sütlü içecekler, tarçın kullanılarak hem tatlandırılıyor hem de tarçının faydalarından bu şekilde yararlanmak mümkün hale geliyor.

Tarçın Yağı Ve Tarçınlı Süt Kürü

Çok fazla duyulmayan tarçın yağı, mikrop öldürme özelliği ile bilinir. Kan şekerini düşürmeye yardımcı, romatizma kaynaklı ağrıları giderici, bağırsakları düzenleyici etkisi ile tarçın yağı, bizler için sayısız fayda sunuyor.

Özellikle diyet ve sağlıklı beslenmede tokluk hissi yaratması açısından tarçın- süt kürü kullanılıyor. Bel ve basen bölgesine yerleşmiş, inatçı yağları eritme özelliği de olan tarçın, kilo vermede büyük yardımcıdır.

1 su bardağı kadar ılık süt içerisine yarım çay kaşığı karıştırılan tarçınla, tarçın –süt kürü hazırlayabilirsiniz. Bu kürü günde iki kez tüketebilirsiniz. Tüketiminde öğleden sonra saatleri ve gece yatmadan önce olmasına dikkat ederseniz daha etkili sonuç alırsınız.

İlginizi Çekebilir: Tuhaf Gelebilir: Eşek Sütü Mucizesi

Teknoloji, Sosyal Medya ve daha birçok konu hakkında içerik üreten editör.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top