İletişime Geçin

İçerik Manya

anime-nedir

Bilmedikleriniz

Anime Nedir?

Anime Nedir?

Merhabalar. İzleyici kitlesi dünyayı saran anime nedir, ne değildir? Buyurun, birlikte öğrenelim.

Anime Nedir?

anime

Anime tarihi 20. yüzyıl başlarına dayanır. Fransa, Almanya, ABD ve Rusya‘nın animasyon tekniklerini keşfetmesi ile ortaya çıkmıştır. 1970’li yıllarda ise “Osamu Tezuka” adlı sanatçı bu tekniği Japonya’ya tanıtmıştır. Sayesinde anime yapılmaya başlanmıştır ve işte tam bu yüzden “animenin üstadı” olarak bilinir. 1980’li yıllarda ise Japonya’da kültür haline gelinmiş ve büyük bir üretime geçilmiştir. 1990’lardan itibaren anime tüm ülkelerde popüler olmaya başlamıştır. Amerika gibi başka ülkelerde de yapılan animeler kendi ülkesinin adını alır. Mesela bir anime ABD’de yapılıyorsa “Amerikan Animesi” adını alır. Tıpkı Japonya’da yapılan animenin “Japon Animesi” adını aldığı gibi.

Öncelikle belirtmeliyim ki anime ve mangalar Japonya başta olmak üzere çoğu ülkede ilgi görüyor. Kimisi bunları çizgi film diye adlandırsa da anime aslında kendine özgü tekniklerle çizilmiş bir sanat eseridir. Anime ile karıştırılan Manga ise Japon çizim teknikleriyle çizilen ve çizgi romanlarına verilen isimdir. Animeler mangaların filmleştirilmiş halidir ve manga çizerlerine “Mangaka” denir. Bir sinema filminde yahut çizgi filmde işleyeceğiniz konunun sınırları vardır. Fakat animede ise sizi sınırlayan hiçbir şey yoktur. İstediğiniz duyguyu, konuyu animeye aktarabilirsiniz. Yani animeler her yaştan insan için yapılır ve gerçek hayatta olan veya olmayan hemen her şey onun konusu olabilir. Animeyi çizgi filmden ayıran en büyük özellik de budur aslında.

İlginizi Çekebilir: Hibrit Motor Nedir?

Animelerde sıklıkla kullanılan terimler şunlardır:

Anime Terimleri

kaneki-ve-touka

Shounen: Erkekler için yapılan animedir, şiddet-aksiyon-cinsellik içerebilir.
Shouju: Kızlar için yapılan animedir, duygusallık ve ilişkiler üzerine kurulu konuları içerebilir.
Bishounen: Kadınsı erkekler için yapılan animelerdir. Bu karakterler narin çizimli, kadınsı seslidirler.
Ecchi: Anime türü olarak, erotik unsurları olan animelerdir.
Henta: Daha büyük sapık diyebiliriz, anime türü olarak aşırı cinsellik içeren, erişkinler için yapılan animelerdir.
Mecha: Robotların, metal dev aletlerin olduğu animelerdir.
Fansub ve Fanart: Anime hayranlarının herhangi bir dilde, herhangi bir animeye ait materyalleri kullanarak hazırladığı videolar ve resimlerdir.
Otaku: Kendini animeye adamış kişi anlamına gelir.

Ayrıca unutmayalım ki animelerde göz büyüklüğü masumiyetle doğru orantılıdır. Kötü karakterler daha küçük gözlü çizilir genelde ve tatlı mı tatlı anime karakterleri ise kocaman gözlere sahiptir. Bilmemizi istediğiniz bilgileri yorumlarda belirtmeyi unutmayın, tekrar görüşmek dileğiyle…

Devamını Oku
Şu yazılar da hoşunuza gidebilir...

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

1 Yorum

1 Yorum

  1. büşra

    22 Haziran 2020 at 23:36

    çok teşekkür ederim ben anime ve mangaya daha yeni merak saldım ve bu site gerçekten yararlı oldu :3

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Bilmedikleriniz

To Top