İletişime Geçin

İçerik Manya

B12 Eksikliğiniz Olabilir

b12-eksikliginiz-olabilir

Sağlık

B12 Eksikliğiniz Olabilir

B12 Eksikliğiniz Olabilir

B12 vitamini, vücutta az miktarda depolanabilen bir vitamindir. Az miktarda depolanması sebebiyle de vücuda günlük olarak yeterli miktarda alınması gerekir. Maalesef bu konuda TV yayınları yapılmasına rağmen yeterince bilinç oluşmadı. Pek çok kişi kansızlık rahatsızlığının yorgunluk, halsizlik ve dikkat eksikliğinin altında B12 eksikliği probleminin yatabileceğini bilmiyor.

Uzun süre halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu yaşıyorsanız ve günlük aktivitelerinizi yaparken bile enerjiniz olmuyorsa B12 eksikliğiniz olabilir. Hemen bir doktorla görüşüp tahlil vermenizde fayda var. Çünkü eğer B12 vitamini yetersizliğiniz varsa, hekiminizin uygulayacağı tedavi ile bu eksiklik giderildiğinde kendinizi ne kadar iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.

B12 Eksikliğinde Görülen Bazı Belirtiler

B12 eksikliği olan kişilerde çarpıntı problemi, normalden daha çabuk yorulma, halsizlik, dikkat eksikliği, göz kararmaları, el ve ayaklarda uyuşmalar, hatırlamada güçlük çekilmesi gibi pek çok bulgu görülüyor.  

Kişiler bu bulguların B12 eksikliğinden kaynaklandığını bilmeyebilir. Ancak bu bulgular, hayat kalitesini ciddi manada olumsuz etkiliyor. Üstelik B12 eksikliğine bağlı anemi de başlamışsa, yorgunluk, halsizlik belirtileri daha da artıyor. 

İlginizi Çekebilir – Ödem Sorununa Basit Çözümler

B12 Eksikliğinden Korunmak İçin

B12 vitaminin vücutta az miktarda depolandığından bahsettik. Bu durumda bu vitaminin günlük yeterli miktarda alınması gerekiyor demiştik. B12 eksikliğinden korunmak için günlük olarak bu vitamini vücuda almanın yolu sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmekten geçiyor.

Düzenli ve dengeli beslenmek, karbonhidrat, yağ ve proteinlerden dengeli bir şekilde tüketmek, vitamin ve minerallerden yeterli şekilde almak demektir.

Zengin B12 içeren;

  • Karaciğer, dalak
  • Karides, midye
  • Alabalık, ringa balığı, uskumru gibi balıklar
  • Yumurta
  • Süt ve süt ürünleri
  • Kırmızı et gibi besinler düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilerek vücudun gereksinim duyduğu B12 vitamini alınabilir.

B12 eksikliği yaşandığında görülen belirtilere kendisinde rastlayan kişiler, hekime başvurarak tahlil yaptırmalıdır. Kişiye B12 eksikliği teşhisi konursa, hekimin tavsiye ettiği B12 tabletleri ve enjeksiyonlarla tedavi olabilirler.  B12 tedavisi, hasta birkaç ay takip edilerek yapılır. Tedavi sürecinde B12 açısından zengin besinlerle beslenmek de önemlidir.

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top