İletişime Geçin

İçerik Manya

Bayrak Gibi Kutsal Simge 86 Yaşında

İçerik Manya Özel

Bayrak Gibi Kutsal Simge 86 Yaşında

Bayrak Gibi Kutsal Simge 86 Yaşında

Osmanlı zamanında çeşitli milletlerden olan insanlar bir arada yaşamaktaydılar. Bu da haliyle günlük konuşmamıza yansımaktaydı. Dilimizde bulunup bize ait olmayan nice Türkçe olmayan kelime vardı. Mustafa Kemal Atatürk bu yüzden 12 Temmuz 1922 yılında Türk Dili Tetkit Cemiyetini kurmuştu. Cemiyetin kuruluşuyla birlikte bu arınma hızla devam etmişti. Peki Türk Dili Bayramı niçin 26 Eylül’de kutlanıyor dediğinizi duyar gibiyim.

Takvimler 26 Eylül 1932’yi gösterdiğinde İstanbul Dolmabahçe Sarayında Türk Dil Kurultayı toplanmıştır.

Kurultaya çok sayıda bilim adamı, yazar, öğretmen, gazeteci, sanatçı ve devlet adamı katılmış; Atatürk, kurultayı baştan sona kadar izlemiştir. Türk tarihimizde ilk kez dile dayalı kapsamlı kültür hamlesi gerçekleştirilmiş, Türkçe sadece devlet dili değil, aynı zamanda eğitim, bilim, kültür ve sanat dili de olmuştur. Bu şekilde dile dayalı kültür hamlelerinden birisi de Karamanoğlu Mehmet Bey’in gerçekleştirdiği dil harekettir. 12 Mayıs 1277 yılında söylediği şu sözüyle bilinmektedir:  “Şimdengeru, divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden gayri dil kullanılmaya… uymayanların boynu vurula….”.

Son sözlerimi ünlü sosyoloğumuz Ziya Gökalp’in şu dizeleriyle bitirmek istiyorum:

Tûran’ın bir ili var Ve yalnız bir dili var.

Başka dil var diyenin, Başka bir emeli var.

86. TÜRK DİL BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

Türk demek Türkçe demektir. Ne mutlu Türk’üm diyene.

– MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Merhaba ben Esma Nur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi bir psikolog adayıyım. Aynı zamanda farklı sitelerde köşe yazarlığı yapıyorum.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: İçerik Manya Özel

To Top