İletişime Geçin

İçerik Manya

Bilgisayara Fısıldayan Adam: İlkan Karaman

bilgisayara-fisildayan-adam-ilkan-karaman

İçerik Manya Özel

Bilgisayara Fısıldayan Adam: İlkan Karaman

Bilgisayara Fısıldayan Adam: İlkan Karaman

Merhaba, bugün sizlerle birlikte Türkiye’nin en iyi yazılımcılarından biri olan İlkan Karaman‘ı tanıyacağız.

İlkan Karaman Kimdir?

ilkan-karaman

10 Temmuz 1994 yılında Manisa’nın Salihli ilçesinde doğmuş, doğumu hakkında “Annem doğumuma Mercedes ile gidip taksi ile dönmüş. Öyle de bir uğursuzlukla gelmişim.” diyor. Akansel Eğitim Danışmanlık firmasının 4 ortağından biri ve kendisine ait Secret Yazılım adında bir firmanın da sahibi.

İlkan Karaman’ın Kısaca Yaşantısı

ilkan-karaman-4

Kendisinin hayatta yapmaktan zevk aldığı şeyler arasında viski içmeyi, belli bir planla değil de rotası ve yapılacakları belli olmadan yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı sevdiği ancak bunları yanında ya sevdiği bir arkadaşı ya da kız arkadaşıyla yapmaktan hoşlandığını belirtiyor. Tek başına yapmaktan keyif aldığı tek aktivitenin sinemaya gitmek olduğunu söylüyor.

İlkan Karaman, kişilik yapısı olarak öğrenmeye açık ve aç bir insan. “Öğrenmeyi, insanların tecrübelerini dinlemeyi seviyorum.” diyor.

İlginizi Çekebilir: Abi İnanılmaz: “wtCN”

Karaman; bir şeyler paylaşmaktan zevk alıyor, özellikle yazılım üretmeyi çok seviyor ve bu işten keyif alıyor. Yazılım üretme konusunda “Bir yazılım ürettiğimde onu yüz binlerce insanın kullanması hoşuma gidiyor. Topluma faydalı işler yapmayı seviyorum.” diyor.

Bunlara ek olarak başarılı yazılımcımız hümanist sayılabilir, nadiren de olsa 🙂

İlkan Karaman ve Yazılım

ilkan-karaman-2

Bu mesleğe 9 yıl önce başlamış ve o gün bugündür sürekli üretiyor. “Yazılımcı nedir?” dediğimizde “Yazılımcı, yazılım üreten geliştiriciye denir. Bir yazılım üretirsin ve insanlar onu kullanır. İhtiyaca göre önce projeyi çizersin sonra bilgisayara hayal ettiğin şeyi anlatırsın kısaca.” diye tanımlıyor. İyi bir yazılımcı olmanın sırrını ize yazılımcıların yeni bir yazılım üretmekten çok, yazılımı ürettikten sonra hataları gidermek için daha daha fazla zaman harcandığını, o yüzden de problem çözme yeteneği ne kadar geliştirilirse o kadar iyi ve hızlı bir yazılımcı olunabileceğini ifade ediyor.

İlkan Karaman ve Yazılımda Başarı Hikayesi

ilkan-karaman-3

Başarısının bir diğer sırrı ise öğrenmek, öğrenmek, öğrenmek. Bir şeyleri öğrenmenin mutlak başarıya götüreceğini söyleyen Karaman, bir şeyleri öğrendikten sonra “ben oldum” hissine hiç kapılmamış ve sürekli öğrenmeye devam etmiş. İlkan Karaman, iş hayatında stratejilerin önemli bir yer kapladığını söylüyor hatta öyle ki strateji belirlenirken “polyannacılık” yapılmaması gerektiğini, projenin batışının bile önceden tasarlanmış olması gerektiğini ifade ediyor.

Hayat öyle bir yer ki planlar asla hesaplandığı gibi gitmez. Her zaman yaptığının dışına çıkarsın. O yüzden önemli olan ne kadar iyi bir planın olduğu değil ne kadar iyi bir B planının olduğudur.” diyor.

İlginizi Çekebilir: Pİ Cemiyeti Nedir?

Geliştirmek istediği projeler için finansal destekçi bulmamış. İnsanlar kendi yapamadıkları bir şeyi bir başkasının da yapmasını istemiyorlar diyen Karaman’ın motivasyonunu da bir nebze kırmışlar. Hatta insanlara güveni ona biraz pahalıya patlamış ve insanlarda yüz binlerce lira alacağı kalmış.

Bu da başarılı yazılımcıyı insan ve para faktörüne karşı sadece mesleğinde değil tüm hayatında bir bağışıklık kazandırmış. Karaman, onu bu başarılı hayata götüren basamaklardan olan aile öğretisini de yok saymıyor. Babasının ona çocukluktan itibaren “ya birinci ya sonuncu ol” diyerek başarıyı aşıladığını, “Birinciye yakın olsam kızar, sonuncu olsam hiçbir şey demezdi. Kafasına koymuştu ya çok başarılı ya da başarısız bir çocuk yetiştirecekti.” diyor. Ama bu tavır ona hayatta ona yanlış kararlar almamayı, koptuğu yerde bırakmayı, sonuncu olmayı seçmeyi öğretmiş. Onun için babası, her yeri düğümlü bir halat yerine dümdüz ya da kopuk bir halat olması gerektiğini yazılımcımıza hissettirmiş. O da büyüdükçe bu fikri ister istemez kabullenmiş.

Bulunduğu konumdan memnun olduğunu ancak hiçbir zaman öğrenmekten vazgeçmeyeceğini dile getiren Karaman’a “Değiştirme şansınız olsaydı neyi değiştirirdiniz?” dediğimizde bize daha zengin bir ailede dünyaya gelmeyi isteyeceğini söyledi. Kendisi ile birebir tanışma fırsatım oldu. Anlattıklarına değilde gördüklerimle yorum yapmam gerekirse öncelikle iyi bir insan, her konuda. Eğlenceli, espirili, sempatik, çalışkan ve iş konusunda disiplinli.

Seni seviyoruz İlkan Karaman 🙂

Sosyal Medya Hesapları

Instagram: @ilkan.karaman
Twitter: @ilkankaraman
www.secretyazilim.com
www.akanselegitimdanismanlik.com

Merhaba ben Esma Nur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi bir psikolog adayıyım. Aynı zamanda farklı sitelerde köşe yazarlığı yapıyorum.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: İçerik Manya Özel

To Top