İletişime Geçin

İçerik Manya

Bir Başkadır Datça

bir-baskadir-datca

Hayatın Püf Noktaları

Bir Başkadır Datça

Bir Başkadır Datça

Çoğu zaman nerede değil, kiminle olduğumuz önemlidir, fakat bazen bu sözlerin geçerli olmadığı yerler olabiliyor. Bunlardan birisi de; Datça…

Ülkemizin Ege Bölgesinde bulunan Muğla iline bağlı ilçelerinden biridir Datça ve adını üzerinde bulunduğu Datça yarımadasından almaktadır. Bölgede sanayi ürünlerine dair herhangi bir tesis bulunmamaktadır ve geçimin büyük bir çoğunluğunu halk tarımdan karşılamaktadır. Fakat son zamanlarda bir nebze de olsa Datça için de turizm söz konusudur.

Birçok popüler tatil bölgelerini bir yana bırakır isek Datça çok daha huzur ve sessizlik bulunabilecek bir yerdir. Sahillerinde oturup yalnızca deniz izlemek bile büyük keyif vermekle birlikte, bazı sokak aralarında çok tatlı ve samimi yaklaşımları bulunan kadınların yapmış olduğu el emeği takı ürünlerini de yanınızda minik bir hatıra olarak götürebilirsiniz dönüş günü.

Bunun yanı sıra bazı bölgelerinde rüzgar alma oranı daha yüksek olduğu için, rüzgar değirmenleri yerleştirilmiş ve bu şekilde bir enerji kaynağı sağlanmıştır. Bir de bu durumun görsel açıdan ele alınması var tabii ki; gün doğumu ve batımı saatlerinde bu rüzgar değirmenleri kesinlikle görülmeye ve fotoğraflanmaya değer bir hal alıyorlar.

Daha kişisel olarak bahsedecek olur isem benim Datça’da en çok etkilendiğim yer Eski Datça olarak geçen bölge idi. Ülkemizin en önemli şairlerinden olan Can Yücel’in bir zamanlar yaşamış olduğu yerdir burası, daha da ötesi ‘Mekanım Datça Olsun’ demiştir şair burası için ve evi de burada bulunmaktadır.

Şuan o sokaklar Can Yücel’in birkaç şiiri ve fotoğrafları ile konumlanmakta hafızamda. Aynı zamanda Can Yücel’in mezarı da Datça’da yer almakta olup şairin arzusu üzerine ziyaretçileri tarafından mezarına su değil, şarap dökülmektedir.

Mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken yerlerimizden biri olarak düşündüğüm Datça hakkındaki son sözleri elbette kendini oraya ait hisseden üstada, Can Yücel’e bırakıyorum;

Sabah kalkıp kapıları açıyorum,
Bütün herkes geliyor
Serçeler kumrular İsa çiçekleri
Bulutları çağırıyorum geliyorlar
Gökyüzü çok fena mavi
Yürüyemiyorum ayaklarım yok
Sanki bir ruhum
Sanki bir bademağ’cıyım
Benim çağlalarımı yiyin
Bir kadeh rakıyla
Dünya’da Can’ın yaşadığını hatırlamak için
Şerefinize

Can YÜCEL / Mekanım Datça Olsun

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top