İletişime Geçin

İçerik Manya

Çevrenin Duygu ve Düşüncelere Etkisi

Hayatın Püf Noktaları

Çevrenin Duygu ve Düşüncelere Etkisi

Kişilerin davranışlarında, düşünce ve hislerinde, çevrenin ve diğer insanların etkisi çok fazladır. Çoğunlukla bu etkinin farkında olmasak bile küçük detaylar düşüncelerimizi, hislerimizi ve davranışlarımızı yönlendirebiliyor. İnsanlar, oluşturdukları rezonans alanı ile derinliklerinden dışarıya bilgiler gönderir ve bu doğrultuda olan şeyleri yaşamlarına çekerler. Veya birinin yarattığı rezonans alanına giren insanlar, o kişinin duygularından ve hareketlerinden etkiyle onun gibi davranmaya başlarlar.

Çok iyi hissettiğimiz bir günde, hayata son derece pozitif baktığımız, olayları büyütmediğimiz bir günde etkileşimde olduğumuz bir kişinin öfkelendiği bir olayı şiddetli kelimelerle bize anlatmasıyla o kişinin rezonans alanına girer ve birden bire biz de öfkeleniriz. Ancak bu durum, yalnızca karşımızdaki kişinin öfkesi ve enerjisi ile ilgili değildir. Kendi derinliklerimizde sahip olmadığımız hiçbir titreşimin etkisine girmeyiz. Öfke rezonansına girdiysek, derinliklerde öfke titreşimimiz vardır demektir.

İlginizi Çekebilir: Kişiliğin Oluşumunda Anne Baba Etkisi

Vakit Geçirdiğiniz Kişiler Nasıl Biri Olduğunuzu Etkiler

Buna çoğunlukla inanmayabiliriz fakat böyle bir gerçek var. Girişimci ve yazar Jim Rohn “En çok vakit geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasına sahipsiniz” der. Şöyle bir bakalım gün içinde en çok kiminle birlikteyiz, nasıl ortamlarda daha sık zaman geçiriyoruz? Çevremizde sürekli negatif olan, hayata bakışı olumsuz, konuşmaları olumsuz kişiler varsa gün içerisinde onlarla geçirdiğimiz vakit içerisinde o negatiflik bize de bulaşır. İster istemez daha negatif düşünmeye başlarız ve genellikle bunu fark etmeyiz.

Çevremizde vakit geçirdiğimiz kişiler vizyon sahibi, donanımlı, sürekli okuyan ve kendini geliştiren, pozitif bakış açısı olan kişilerse bu bizi mutlaka olumlu etkiler. Aksine kişiler eğitimsiz, kaba, negatif kişilerse giderek onlara benzemeye onlar gibi davranmaya başlarız.  Çünkü herkesin bir enerji alanı vardır ve enerjiler bulaşıcıdır.

Çevrenizde olumlu, neşeli, destekleyici, saygı duymasını bilen kişilere yer verin. Negatiflikleriyle, kabalıklarıyla sizleri kıran insanlardan uzaklaşın. Onları kaybetmekten korkmayın. Ya onları kaybedeceksiniz ya da içinizde pozitifliği kaybedeceksiniz. Seçiminizi kendinizden yana kullanın.

İlginizi Çekebilir: İletişimde Sorun Yaşanılan İnsan Tipleri

Kendinizi geliştirmeye, hayata karşı güzel bir bakış açısı yakalamaya çalışırken, negatif ve mutsuz insanların, sizin birer birer ördüğünüz tuğlaları bir cümleyle yıkmalarına izin vermemelisiniz. Bu tür insanlar sizi her geçen gün dibe çekmekten, motivasyonunuzu bozmaktan başka bir şey yapmazlar.

 

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top