İletişime Geçin

İçerik Manya

Cybertruck’ın Tasarımındaki Detaylar Elon Musk Tarafından Açıklandı

cybertruckun-tasarimindaki-detaylar-elon-musk-tarafindan-aciklandi

Teknoloji

Cybertruck’ın Tasarımındaki Detaylar Elon Musk Tarafından Açıklandı

Cybertruck’ın Tasarımındaki Detaylar Elon Musk Tarafından Açıklandı

Tesla tarafından geçtiğimiz hafta tanıtılan Cybertruck isimli aracın tanıtımında aracın tasarımı ve kırılmaz camı dikkat çekti. Bu özellikleri önemli tartışmalara yol aracın tasarımı hakkında Elon Musk açıklama yaptı. Sıra dışı bir tasarıma sahip olan Cybertruck’ın bu farklı tasarımı, görenlerin pek çoğunun beğenisini kazanamadı. Aracın tasarımını 1970’li yıllardaki araç modellerine benzetenler, üç boyutlu kötü modellere benzetenler ve tasarımı beğenenler arasında tartışmalar sürüyor.

cybertruck-gorsel

Cybertruck, bazı eski bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz araç modellerini andırıyor. Tasarımda kıvrımlarla ve estetik duruşla çok fazla uğraşılmamış. Düz sade hatlardan oluşan araç yılımıza değil de çok daha öncesine aitmiş gibi duruyor. Tabii bu yalnızca görünüş itibari ile böyle.

Tartışmalar sürerken, aracın tasarımı hakkında açıklama gereği duyan Tesla’nın Ceo’su Elon Musk, Twitter üzerinden ilgililere bilgi verdi.

Tasarımı beğenilmeyen Cybertruck’ın gövdesinde kullanılan malzemenin 30x paslanmaz çelik olduğunu belirten Musk, böyle bir malzemeye şekil verecek olan presin dayanamayıp kırılacağını belirtti.

30x paslanmaz çelik malzeme, halihazırda kullanılan preslerle işlenemiyor. Dolayısıyla bu aracın tasarımının daha göze hitap edebilmesi için aracın tüm gövdesinin kaplamasında kullanılan 30x paslanmaz çeliği işleyebilecek nitelikte preslerin geliştirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla aracın tasarımında iki seçenekle karşılaşılıyor. Birincisi; aracın kıvrımsız bir şekilde yapılması, ikincisi 30x paslanmaz çeliği işleyebilecek nitelikte pres üretilmesi…

Elon Musk ve Tesla, yeni aracı yaparken ilk seçeneği kullandı. Malzeme ve pres hakkında bilgi veren Elon Musk, tasarımın malzeme sebebiyle bu şekilde olduğunu açıkladı.

Cybertruck Hakkında


Franz von Holzhausen’in tasarımını yaptığı Tesla’nın yeni aracı Cybertruck, zorlu şartlar için özel olarak geliştirilmiş bir araç. Markanın diğer araç tiplerinde alüminyum malzeme kullanılırken Cybertruck modelinde 30x paslanmaz çelik kullanılmış. Zorlu şartlar için üretildiği için aracın tanıtımında kapılarına balyozlarla darbe vuruluyor. Ancak bu darbeler aracı asla etkilemiyor. Bu özelliği sebebiyle Tesla, yeni aracını “kurşungeçirmez” şeklinde nitelendiriyor.

Aracın dayanıklılığını göz ardı ederek tasarımına takılanları şirketin Ceo’su Elon Musk’ın açıklaması ne derece tatmin etti tartışılır. Ancak şirket, dayanıklılık ve estetik arasındaki tercihini dayanıklılıktan yana kullanarak aracın üretilme amacında olduğu gibi zorlu şartlara dayanıklılık konusunda ters düşmemiş oldu.

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat'da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmakta.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Teknoloji

To Top