İletişime Geçin

İçerik Manya

Diyabet Giderek Artıyor

diyabet-giderek-artiyor

Sağlık

Diyabet Giderek Artıyor

Pankreasın yeterli insülin salgılamaması veya ürettiği insülini kullanamaması durumunda ortaya çıkan bir hastalık diyabet… Vücutta insülin üretilmediğinde, glukoz enerjiye dönüştürülemiyor ve kanda birikiyor. Kanda biriken glukoz da kan şekerini yükseltiyor. Diyabet, kişilerin yaşam kalitesini ciddi mana da etkiliyor.

Yapılan araştırma ve istatistiklere bakıldığında ülkemizin, Avrupa ülkeleri arasında diyabetin en fazla arttığı ülkelerin başında geldiği görülüyor. Buna sebep olarak fast-food tüketiminin yanı sıra hareketsiz yaşam biçimi gösteriliyor.

Ülkemizde diyabet hastalığı giderek daha küçük yaşlarda görülmeye başlandı. Yetişkin nüfusun ise %15’i diyabet hastası… Ancak birçok kişi rahatsızlığının diyabet olduğunun farkında değil.

Diyabet, ilerleyen vakalarda, damarları tahrip edebiliyor. Bu da kalp krizi, ritim bozukluğu gibi kalp sorunlarına yol açabiliyor. Bunun yanı sıra göz hastalıklarına da sebebiyet veren diyabet, yolun başında engellenmeli ki diğer rahatsızlıklara sebep olmasın.

İlginizi Çekebilir: Ben Bir Şeker Hastasıyım – TİP 2

Diyabet Oranını Artıran Sebepler

Diyabeti artıran en önemli nedenlerin başında yaşam biçiminin hareketsiz olması geliyor. Teknolojik gelişimlere hızlıca ayak uydurup, giderek daha hareketsiz bir yaşamı benimsiyoruz. İş yaşamında artan stres, fast-food ve benzeri tüketim alışkanlığı, hareketsiz yaşam bir araya gelince diyabet hastalığına sebep olabiliyor.

Diyabetin en sevdiği beslenme şekli hızlı tüketilen yiyeceklerdir. Hamburgerler, patates kızartmaları, sosisli sandviçler, cips, kola gibi yiyecekler ve bunların yanı Türk mutfak kültüründeki lahmacun, iskender gibi yiyecekler de sık tüketildiğinde hareketsiz yaşamla birleşerek diyabete sebep olabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Diyabet (Şeker) Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Önlem Olarak Neler Yapılabilir?

Hareketsiz yaşamın diyabete yakalanma riskini artırdığından bahsettik. Bu sebeple yaşama hareket katmak önemli bir tedbir olarak görülüyor. Günlük egzersizler, yürüyüşler yapılmalı. Özellikle yürüyüş hayatımızdan neredeyse tamamen çıkmaya başladı. Asansörler, yürüyen merdivenler derken yürümeyi ihmal ediyoruz.

Diyabete sebep olan en önemli şeylerden biri de obezite… Hareketsizlik ve yanlış beslenmeyle doğru orantılı olan obeziteyle savaşmadan diyabeti önlemek oldukça zor.

Diyabetten korunmak, yaşam tarzının komple değiştirilmesini gerektirebilir. Hazır gıdalar, paketli yiyecekler mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeye, su içmeye, hareket etmeye dikkat etmek başlıca önlemlerdir. Bu önlemleri alarak zaten kaliteli bir yaşamın kapılarını aralamış oluyoruz.

 

Devamını Oku
Şu yazılar da hoşunuza gidebilir...

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat'da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmakta.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top