İletişime Geçin

İçerik Manya

Hayatın Püf Noktaları

Empati Nedir?

Empati Nedir?

Hepimizin adını çokça duyduğu hatta anlamını da bildiği empati üzerine konuşacağız. Empati nedir, etkili empatide neler olmalıdır? Detaylar yazımızda.

Empati, insanların kendilerini karşısındakinin yerine koyarak onun duygu ve düşünceleri doğru bir şekilde anlama sanatıdır.

İnsanlar empati kurdukları zaman kendilerini çok özel ve değerli hissederler. İnsan, düşünceleri ve hisleri doğru bir şekilde anlaşıldığı zamanlarda çok mutlu olur ve daha pozitif bir enerjiyle hareket eder. İnsan; empati kurduğu zaman rahatlar, insanlarla daha yakın ilişkiler kurar ve iletişimini kolaylaştırır. Yapılan araştırmalara göre liderlik vasfı taşıyan kişilerin empati kurma becerilerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Peki etkili bir empatide neler olmalıdır? Sağlıklı empatiler kurabilmemiz için neler yapmalıyız?

 • Empati kuracağımız kişinin duygu ve düşüncelerini iyi bir şekilde anlamalı, kendimizi onun yerine koymalı ve olaylara onun bakış açısıyla bakmalıyız.
 • Empati kurmak sadece duygu ve düşünceleri anlamaktan geçmez. Gerçek bir empati için kendimizi kısa bir süreliğine “o kişiymiş” kimliğine bürünerek düşünmeli ve hissetmeliyiz.
 • Sadece anlamanın yetmeyeceğini üstüne basa basa söylesek de, kendi anladıklarımızı da karşımızdaki insanı incitmeyecek, onun düşüncelerine değer gösterecek şekilde aktarmalı ve hissettirmeliyiz.

Gerçek anlamda empati tepkileri verebilmemiz için yüzümüzü ve bedenimizi iyi kullanmalı, sözlü bir şekilde onu anladığımızı ifade etmeliyiz.

Bütün bunlardan yola çıkarak empati kurmak bir nevi karşımızdaki insana yardım etmek diyebilir miyiz? Elbette diyebiliriz.

Sıkıntıda olan bir kişiyle empati kurduğumuz takdirde onun hissettiklerini anlamış bulunuruz. Anladığımız şeyleri çözebilmek adına da karşımızdaki insana yardım eli uzatırız. Dolayısıyla empati beraberinde şefkati, yardımseverliği ve güzel dostlukları getirir.

Empatiyi kapsayacak basamaklar

Kısaca etkili empatide neler olur-olmaz bunlardan bahsetmeye çalıştım. Şimdi de empatiyi neler kapsar, empatide neler bulunur bunları açıklamaya çalışacağım.

 • Karşındaki ne hisseder?: Empatide en önemli unsur karşımızdakinin ne hissettiğidir. Onu anladığımızı iyi bir şekilde yansıtırsak onu rahatlatmış oluruz.
 • Eleştiri: İyi bir eleştiri, karşımızdaki insanın durumunu daha da iyi bir şekilde ortaya koyacaktır. Eleştiri kendi düşüncelerimizi onun düşüncelerine göre yorumlamaktır. İyi ya da kötü olması fark etmez. Önemli olan sizin bu konuda olan düşüncelerinizi karşınızdakine iyi bir şekilde aktarmanızdır.
 • Akıl Vermek: Karşımızdakine akıl verip, onu daha iyi bir şekilde yönlendirme durumudur.
 • Teşhis Etme: Teşhis koymak, olayın derinlerine inmektir. Kendimizce ya da toplumsal olarak düşüncelerden kısaca bahseder ve olayı özetlemeye çalışırız.
 • Ben de Varım: Aynı durumu siz de yaşadıysanız “ben de varım, aynısı benim de başıma” geldi gibi cümleler kurmanız, teselli etmenizdir durumudur.
 • Duygularım: Unutmayın, duygular çok önemlidir. İyi de olsa kötü de olsa duygularınızı açıkça belirtmelisiniz. “Sevindim” ya da “üzüldüm” gibi.
 • Desteklemek: Her ne olursa olsun karşınızdaki insanı desteklerseniz çok iyi bir şekilde motive etmiş olursunuz.
 • Soruna Eğilim: Soruna eğilir, konuya yönelik sorular sorarsanız karşınızdakini daha iyi anlama fırsatı bulabilirsiniz.
 • Tekrar Etme: Konudan anladıklarınızı mesaj olarak yansıtmış olursunuz.
 • Duyguda Anlam: Aslında empatinin bütün olayı budur. Empati yapan kişiler duygu ve düşüncelerini birbirlerine iyi bir şekilde aktardıkları takdirde çok etkili bir şekilde empati kurmuş olur.

Empati nedir, ne değildir, neler olmalıdır gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

Selam, ben Ahmet. Bilgisayar Programcısı bir Mühendis adayı ve blog yazarıyım.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

 • Hayatın Püf Noktaları

  Ücretsiz Blog Yazın

  Yazar:

  Siz de duygularınızı, düşüncelerinizi, hissettiklerinizi yazılara döküp bunları İnternet ortamında bir blog kurarak paylaşmak istemez misiniz?...

 • Hayatın Püf Noktaları

  Uzlaşamayan Baş Parmaklar

  Yazar:

  Her insanın karşısındaki kişiyle uzlaştığı, konuşabildiği bir sürü konu vardır. Sevdikleri renkler aynı olabilir, tuttuğu takımlar,...

 • Hayatın Püf Noktaları

  İstanbulkart Vizeleme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Yazar:

  İstanbulkart, İstanbul’da yaşayan vatandaşların şehiriçi ulaşımda kullandığı karttır. Öğrenci kart, sosyal kart gibi kartlarda indirim mevcut...

 • Hayatın Püf Noktaları

  Pİ Cemiyeti Nedir?

  Yazar:

  Merhaba. Gelin, bu yazımızda sizlerle bir inceleme yapalım. Karşılarınızda P.İ.C. yani Pişman İnsanlar Cemiyeti.

 • Hayatın Püf Noktaları

  Şifrelerinizi Güncel Tutun

  Yazar:

  Unutmayın ki açmış olduğunuz veya üye olduğunuz sosyal medya araçları ve web site profilleriniz aldığınız güvenlik...

Reklamlar
To Top