İletişime Geçin

İçerik Manya

Film Analiz: Müslüm Baba

Sinema-Dizi

Film Analiz: Müslüm Baba

Film Analiz: Müslüm Baba

Yazmayalı bayağı uzun zaman olmuş. Uzun zamandır ne yazsam diye düşünüp duruyordum. Aklıma son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve hemen herkesin fazlasıyla beğenisini kazandığı Müslüm Baba filmini anlatmak geldi.

Normalde sinemayı sevmem. Sanki çok ilginç bir durummuş gibi “neden sinemayı sevmiyorsun, ne var sinemada sanki” gibi tepkilerle karşı karşıya geldiğim de olmuştur. Sinemayı sevmememin sebebi insanların sinemada olduğunu unuturmuşcasına aralarında konuşması ve gerek film başlayana kadar, gerekse film aralarında fazla sinir bozucu ve uzun uzadıya verilen reklamlardır.

Sinemaya gitmeyi sevmediğim için filmleri genelde evde İnternet üzerinden seyretmeyi tercih ediyorum. Tabii, merak ettiğim bir filmin düşmesini heyecanla beklemek ayrı, sinemaya gidip izlemek ayrı olsa da yine sinemaya gitmeyi tercih etmeyip İnternet’e düşmesini bekliyor ve o şekilde izliyorum.

Neyse, bu sinemaya gidip gitmeme konusunu fazla uzattım. Öyle ya da böyle izlemeye gittiğim Müslüm Baba filmini kısaca anlatmaya çalışayım.


Müslüm Gürses (ya da gerçek adıyla Müslüm Akbaş, hangisiyle hitap etmek isterseniz artık) şüphesiz ülkemizin manevi babalarından biriydi. O, gerçek hayatta bir “Baba” olmasa da bizim “Gönlümüzün Babası” idi, öyle de kalacak. Yaşadığı hayat, zorlu süreçler ve muhteşem bir sanatçılık kariyeri olan Müslüm Baba hepimizde bir şeyleri biraz da olsa anımsatmıştır.

Filmin pek de anlatılacak bir yanı yok aslında. Kısaca Müslüm Gürses’in hayat hikayesinin anlatıldığı bir film. Daha öncesinde Müslüm Gürses’in hayat hikayesini öğrendiğimde gözlerimden yaşlar süzülmüştü. O yüzden duygusal filmleri izlemeyi pek sevmem çünkü duygusal yönü ağır basan biriyim, kısaca sulu gözümdür. Dayanamam, gözlerimden yaşlar süzülmeye başlar. Ama söz konusu Müslüm Baba olunca sinemaya gidip büyük bir heyecanla izledim.

Ayla filminin yapımcısı olan Mustafa Uslu‘nun yaptığı Müslüm Baba filminde Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl, Erkan Can, Taner Ölmez, Erkan Avcı, Şahin Kendirci ve Turgut Tunçalp gibi isimler yer aldı.

Şahin Kendirci‘yi eminim tüm Türkiye tanıyordur. Yetenek Sizsiniz Türkiye ile yıldızı parlayan genç yetenek, O Ses Çocuklar’da şampiyonluk elde ettikten sonra Türk sinemasında da yerini almayı başarmış. Filmde Müslüm Gürses’in gençliğini canlandıran Kendirci, bana kalırsa gayet başarılı bir oyunculuk göstermiş. Bundan sonraki film projelerinde de kendine sıkça yer bulacağına inanıyorum.

Benim filmi izlemeye gitmemin en büyük sebeplerinden biri Zerrin Tekindor idi. Çok başarılı bir oyuncu olan Zerrin Tekindor, bu filmde de kendini yeteri kadar kanıtlamış. Muhterem Nur hanımefendiyi canlandıran Tekindor, kusursuz bir oyunculuk göstererek resmen filmi yaşayarak oynadığını kanıtlamış.

Ve gelelim en merak edilen role yani Müslüm Gürses’i canlandıran oyuncuya, Timuçin Esen. Müslüm Gürses’i canlandıran Esen, bu film için tam 1 yıl çalışmış. Bana kalırsa tartışmasız filmin en iyi oyuncusu. Filmde söylediği yaklaşık olarak 12-13 şarkı var. Ben birini yazının sonuna dinlemeniz için bırakacağım. Şarkıları YouTube üzerinden dinlerseniz sinemaya gitmeden önce Esen’in müthiş bir oyunculuk sergilediğini hissedebilirsiniz.

Velhasıl kelam, lafı fazla uzatmadan yazıyı noktalamak istiyorum. Filmde gözyaşlarınızı tutamayabilirsiniz, izlerken her şey gözünüzün önünden film şeridi gibi geçebilir. Özellikle de filmin sonlarına doğru gözlerinizden yaşlar direk süzülmeye başlayabilir. Sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Hayat bana zordu ama güzeldi. Hakkınızı helal edin…
Müslüm GÜRSES

Selam, ben Ahmet. Bilgisayar Programcısı bir Mühendis adayı ve blog yazarıyım.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sinema-Dizi
To Top