İletişime Geçin

İçerik Manya

Garip Bir Patoloji: Wendigo Psikoz

Sağlık

Garip Bir Patoloji: Wendigo Psikoz

Garip Bir Patoloji: Wendigo Psikoz

Merhaba, sizlerle bir önceki yazımda id, ego ve süperego kavramları üzerine konuşmuştuk. Bu yazımda ise size az rastlanan psikopatolojik bir rahatsızlık olan Wendigo Psikoz üzerine konuşacağız.

Wendigo Psikoz, en sade haliyle insan etine karşı koyamama, insan etine karşı aşırı istek ve insan eti yeme davranışına verilen isimdir.

Wendigo, adını bir efsaneden alır. Bu efsaneye göre Kuzey Amerika’da Algonquian adlı bir yerleşim bölgesinde insan eti yiyen uzun boylu, şeytan benzeri, yamyam bir canavar olduğuna inanılırmış.

Algonquian yerlileri bu canavara ‘Wendigo’ derlermiş ve öldürülmesi imkansızmış. Bu canavarın tatmin duygusundan yoksun olduğu ve kurbanlarını yedikten sonra hemen başka bir kurban aradığı bilinirmiş. Efsaneye göre canavarın insan eti yemesi ve buna saplantılı olması günümüzdeki insan eti yeme rahatsızlığının psikolojik belirtilerin aynısı olduğundan bu rahatsızlığa ‘Wendigo’ adı verilmiştir.

Wendigo Psikoz genelde avlanmakla yaşamını sürdüren kesimlerde daha çok rastlanan bir rahatsızlıktır. Fakat günümüzde tedavisi mümkündür. Terapilerle bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Eğer bu konu ilginizi çektiyse Hayvan Mezarlığı, Ginger Snaps Back, Ravenous ve Wendigo adlı filmleri izleyebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer incelemesini yapmamı istediğiniz psikopatolojik vakalar varsa lütfen yorum kısmına ekleyin.

Merhaba ben Esma Nur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi bir psikolog adayıyım. Aynı zamanda farklı sitelerde köşe yazarlığı yapıyorum.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top