İletişime Geçin

İçerik Manya

Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak Mobil Uygulama

gorme-engellilerin-hayatini-kolaylastiracak-mobil-uygulama

Hayatın Püf Noktaları

Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak Mobil Uygulama

Engelli bireyler, günlük yaşamda pek çok sıkıntı ile karşılaşabiliyor. Bunların başında çevrenin, sokakların, ortak kullanım alanlarının onlara uygun dizayn edilmemiş olmasının yarattığı sıkıntı en başta geliyor. Buna ek olarak günümüzün en önemli araçları olan teknolojik araçlar, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, engellilerin kullanımı için tam olarak yeterli değil. Özellikle işitme ve görme engelliler, bu aletleri kullanırken problem yaşayabiliyorlar. Görme engellilerin yaşadığı sıkıntı ise işitme engellilere göre bir nebze daha büyük.

Eğitim ve iş yaşamında görme engellilerin karşılaştıkları problemlere çözüm olması amacıyla geliştirilen bir uygulamanın haberini vermek istedik. Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu, Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) tarafından Avrupa Birliği Delegasyonu ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) katkısıyla kullanıma sunuldu. Bu platform sayesinde görme engelliler, sorunlarına online çözümler bulabilecekler.

Bu platforma, iOS ve Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar yoluyla mobil uygulamadan ulaşılabileceği gibi bilgisayar ortamında da “engelsizdestek.org” adresinden ulaşılabiliyor.

Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu Nedir?

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) Başkanı Emre Taşkın bir açıklama yaparak bu platformun görme engeliler ile onlara destek olmak isteyen gönüllü kişileri buluşturacağını belirtti.

Bu uygulama, üyelik gerektiriyor. Üye olmak isteyenlerden çeşitli belgeleri yüklemesini isteyen uygulama, görme engellilerin ihtiyaç duydukları konularda taleplerine göre oluşturulacak ilanlarda, taleplerini ve gönüllü kişilerde aranan özellikleri de belirtmelerini istiyor. İlanın detaylı oluşturulması eşlemeyi de kolaylaştırıyor.

Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu, görme engellilerin eğitim yaşamında karşılaştıkları problemlere çözüm olması açısından çeşitli destekler sunuyor. Örneğin el yazısı ile olan ders notlarını okuyamayan görme engelliler, bu platformda ilan vererek notları seslendirecek gönüllülere ulaşabiliyorlar.

Görme engelli olan aileler, çocuklarının dersleri ile ilgili takip yapmak istediklerinde bu platformdan yardım alabilecekler.

Görme engeliler tarafından açılacak ilanlara uygun olan gönüllülerin destek olacağını belirttiği anda uygulama, eşleme yapıyor ve iki tarafı buluşturuyor.

Görme engelliler için çok kolaylık sağlayacak bu platformun benzerlerinin diğer engelliler içinde yapılması, onlar için de eğitim ve günlük hayatta kolaylıkların getirilmesi temennisi ile…

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top