İletişime Geçin

İçerik Manya

Gut Hastalığı Nedir?

gut-hastaligi-nedir

Sağlık

Gut Hastalığı Nedir?

Gut Hastalığı Nedir?

Vücutta biriken ürik asitin dışarı atılamaması durumunda metabolik olarak oluşan bir hastalıktır Gut… Vücuttan atılması gereken ürik asitin birikmesi ise çok fazla protein alınması neticesinde oluşabiliyor. Fakat tabii ki tek başına protein almayı tek sebep olarak saymak doğru değil. Bazı metabolik problemler de vücutta ürik asit birikmesine neden olabilir. Dolayısıyla gut hastalığı teşhisi konması için gerekli tetkiklerin yapılması lazımdır.

Gut hastalığına halk arasında “zengin hastalığı” şeklinde bir yakıştırma yapılır. Genellikle ayak başparmağından oluşan hastalık giderek dizler, ayak bilekleri, dirsek gibi eklem bölgelerine yayılma gösterir.

Gut Hastalığı Nasıl Belirtilerle Ortaya Çıkar?

Hastaların çoğunda özellikle sabaha karşı ya da gece saatlerinde eklem ağrısı problemi görülür. Ağrıya zaman zaman şişlik de eşlik eder. Gut hastalığı, bu özelliği sebebiyle eklem romatizması ile karıştırılabilir.
Gut hastalığına zaman zaman böbrekler ve boşaltım sistemindeki problemler yol açabilir. Bu durumda hastalığa karın ağrısı, bel ağrısı, idrarda taş veya kan görme gibi belirtiler de eklenir.

Gut atağında, gece yarısı aniden ayak başparmağı veya eklemlerde şiddetli ağrı ve şişlik oluşur. Giderek ağrılı bölgede hassasiyet meydana gelir. Ağrı ve hassasiyetin boyutu giderek artar ve hasta ayağı üzerine basamaz. Ataklar 12-24 saat arasında daha da şiddetlenir.

Gut hastalığı çoğunlukla, tutunduğu eklemlerde hasara neden olur. İleri seviyedeki hastalık tedavi edilmediğinde kistlere ve tofüslere neden olur. Ayrıca böbrek taşı ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalara da neden olur.

Teşhis Nasıl Konur?

Hastalığın teşhisi için sağlık kuruluşlarına başvurmak gereklidir. İlgili kuruluştaki hekim, hastanın öyküsünü dinledikten sonra gerekli görülen tetkik ve tahlilleri ister. Bu hastalığın teşhisindeki en önemli veri, ürik asit seviyesinin beklenen aralığın üzerinde olmasıdır. Kesin teşhis konması için eklem sıvısının incelenmesine gerek duyulur.  Eklemden alınan sıvı incelendikten sonra hekim gut hastalığıolup olmadığına karar verir ve teşhis koyar.

Gut Hastalığının Tedavisi

Gut hastalığının tedavisi yapılırken, ağrıyı gidermek üzere ağrı kesici ve inflamasyon giderici ilaçlar kullanılır. Eğer hastalık ilerlemişse eklem içerisine kortikosteroid enjekte edilir. Ürik asit üretimini azaltan, ürik asit atılımını artıran ilaçlardan yararlanılır.

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat'da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmakta.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top