İletişime Geçin

İçerik Manya

Hibrit Motor Nedir ?

Bilmedikleriniz

Hibrit Motor Nedir ?

Hibrit Motor Nedir ?

Hibrit Araba Nedir ?

Trafiğin yoğun olduğu saatlerde veya sürekli bir dur-kalk esnasında aracın benzin motorunu pasif bırakarak elektrikli motoruyla çalışmasını sağlayan ve ciddi manada bir yakıt tasarrufu sağlayan motor tipidir. Bu araçlarda iki farklı motor olduğu için bu arabalara ‘’Melez Otomobil’’ de denmektedir.

Hibrit Motorların Çalışma Prensibi Nedir?                                         

Günümüzde kullanılan çoğu hibrit motorlar çoğumuzun bildiği klasik içten yanmalı bir benzin motorunun yanına bir batarya, elektrik motoru ve jeneratör eklenerek oluşan motorlardır. Aracımızla mesela trafikteyiz ve devamlı dur-kalk yapmak zorundayız motorumuz hibrit sistemi devreye sokarak aracımızın hibrit motor ile çalışmasını sağlıyor ve benzin tüketimini azaltıyor.

Bu Motor Kendini Nasıl Şarj Ediyor ?

Hibrit motorları elektrikli araçlardan farklı kılan şeyde şarj edilme ihtiyacı olmaması. Bu motor biz frene bastığımız zaman rejeneratif enerji yardımıyla kendi kendini şarj ediyor.

Hibrit Motorun Avantaj Ve Dezavantajları Neler ?

Hibrit arabalar genelde düşük güç tüketimine rağmen yüksek güç sağlamaktadır ve bu da sürücüsünü mutlu eder. Bunun yanı sıra bu araçlar normal arabalara göre minimum seviyede ses çıkarması bu da demek oluyor ki sessiz ve rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra en büyük avantajı  ise çevreye minimum seviyede zararlı gaz saldığı için daha çok hava kirliliğine sebep olmaması. Evet hep avantajlarından bahsettik fakat her güzel bir şeyin illa ki kötü bir yanları vardır.

Eğer bir hız tutkunu iseniz hibrit motorlu bir araç sizi tatmin etmeyecektir. Ayrıca yeni bir teknoloji olması nedeniyle onarım masrafları biraz pahalı olabilir. Son  olarak sıradan araçlara göre maliyeti fazlada olsa bence sayın okurlar hibrit motorsuz bir araç daha fazla benzin tüketeceği için o aradaki fark ile aynı hesaba gelecek onun yerine 3 – 5 daha fazla vererek hem doğamızı korumuş hemde cebimizi korumuş oluruz…

Ülkemizdeki Hibrit Motorlu Araçlar  Neler ?

  • BMW i3,i8,x5 xDrive40e,7 40LE xDrive
  • Hyundai IONIQ Hybrid
  • Kia Niro
  • Renault Zoe,Twizy
  • Ve Hibrit Motorun Öncüsü Olan Toyota Auris Hybrid,Yaris Hybrid,CH-R Hybrid
Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Bilmedikleriniz

To Top