İletişime Geçin

İçerik Manya

HTTrack Nedir, Nasıl Kullanılır?

Web Çözümleri

HTTrack Nedir, Nasıl Kullanılır?

HTTrack Nedir, Nasıl Kullanılır?

Son yazımızda E-Posta Aboneliği Nedir? ondan bahsetmiştik, bu ve bu gibi yazılar gelmeye devam edecek. Yazıların devamı için Web Çözümleri kategorisini ziyaret etmeyi unutmayın. Bu yazımızda ise HTTrack programından bahsedeceğiz.

HTTrack Nedir? Ne İşe Yarar?

HTTrack, bir web sitesinin tamamını ücretsiz bir şekilde kopyalamaya yarayan ve siteyi çevrimdışı olarak kullanmamızı sağlayan bir web sitesi kopyalama programıdır. Özgür Genel Kamu Lisansı (GNU) ile de lisanslıdır.

HTTrack, web tasarımı ve yazılımı ile uğraşan kişilerin imdadına yetişen kullanımı çok basit bir programdır. Diyelim ki bir web sitesini gördünüz ve tasarımını çok beğendiniz. Bir web sitesini bütün olarak incelemeniz pek mümkün değildir. Tarayıcılar sayesinde kaynak kodlarına erişebilirsiniz ancak bu size tüm detayları göstermez. Web sitesini bütün olarak kopyalarsanız sitenin tasarımını, kullanılan resimleri ve tüm kodları editör yardımıyla detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

HTTrack Nasıl Kullanılır?

Kullanımı yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça basittir. İlk olarak şu linke tıklayarak HTTrack’ın resmi web sitesine gidelim ve programı indirip kuralım. Kurulum oldukça basittir. Programı kurduktan sonra sizi şöyle bir ekran karşılayacak.

Resimlerin üstüne tıklayarak büyük boyut şeklinde açılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Burada “İleri” dedikten sonra karşınıza şöyle bir ekran gelecek.

Proje adı kısmına istediğinizi yazabilirsiniz. Project category kısmını direk geçebilirsiniz. Ana Konum kısmına da projeyi nereye kaydedeceğinizi belirtiyorsunuz. İstediğiniz bir yere klasör oluşturup proje dizinini oraya aktarabilirsiniz. Gerekli ayarları yaptıktan sonra “İleri” deyin.

Son olarak ise sizi şu sayfa karşılayacak. Web Adresleri kısmına indirmek istediğiniz web sitesinin adresini yazıyorsunuz ve “İleri” dedikten sonra da son olarak “Son” butonuna tıklıyorsunuz.

Program, indirmek istediğiniz web sitesinde bulunan tüm dosyaları indirmeye başlayacak. Bundan sonrası ise sizin bileceğiniz iş. Kolay gelsin.

Önemli Not: HTTrack ile indirdiğiniz web sitelerinde fonksiyonel olarak bir şey yapamazsınız. Siteyi sadece statik olarak kullanabilirsiniz. Herhangi bir şekilde dinamik hale getirmeniz mümkün değildir.

 

Selam, ben Ahmet. Bilgisayar Programcısı bir Mühendis adayı ve blog yazarıyım.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Web Çözümleri

 • Hayatın Püf Noktaları

  Ücretsiz Blog Yazın

  Yazar:

  Siz de duygularınızı, düşüncelerinizi, hissettiklerinizi yazılara döküp bunları İnternet ortamında bir blog kurarak paylaşmak istemez misiniz?...

 • Web Çözümleri

  Disqus Nedir?

  Yazar:

  Web sitelerinin yorum yapma kısmı oldukça önemli bir detaydır. Bazı İnternet siteleri ziyaretçi çekmek adına yorum...

 • Web Çözümleri

  AdBlock Engelleyici Eklenti: Ad Blocker Notify

  Yazar:

  Artık İnternet sitelerinin neredeyse tamamında reklamlar bulunmakta. Reklamlar ziyaretçiler için bir kabus gibi gözükse de reklamlar...

 • Web Çözümleri

  Notepad++ Nedir, Ne İşe Yarar?

  Yazar:

  Web Çözümleri kategorisinde sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bu ve bu gibi yazıların devamı için bizi takip...

 • Web Çözümleri

  E-Posta Aboneliği Nedir?

  Yazar:

  Çağımızı fazlasıyla işgal eden ve hemen her anımızda yanımızda bulundurduğumuz İnternet, gün geçtikçe daha çok ilerleme...

To Top