İletişime Geçin

İçerik Manya

İletişimde Sorun Yaşanılan İnsan Tipleri

iletisimde-sorun-yasanilan-insan-tipleri

Hayatın Püf Noktaları

İletişimde Sorun Yaşanılan İnsan Tipleri

İletişim, ilişkiler için çok önemlidir. Zaman zaman iletişimde yapılan hatalar ilişkileri sonlandırabiliyor, ruhsuzlaştırabiliyor. Bir cümle birkaç farklı anlama gelecek şekilde kurulabilir ya da insan kurduğu cümle ile karşısındakine, aslında vermek istediği mesajı veremeyebilir. Bunlar istenmeden yapılan iletişim hataları sayılabilir. Fakat bazı sorunlar var ki, bu kadar basit geçilemiyor. İletişimi çıkmaza sokuyor, insanları boğuyor ve uzaklaştırıyor. Bu iletişim hatalarını sık yapan, adet haline getiren insan tiplerine bakalım ve hep birlikte içimizden: “Var böyle biri” diyelim.

Kendinden Bahsetmeye Bayılan İnsanlar

İletişimde kendimizden bahsederiz mutlaka ancak bazıları bunu o kadar abartır ki, beklentimiz olmadığı halde sevdiği şeyleri, sahip olduklarını anlatmaya doyamazlar. Bu insanlar iletişimde sizin kurduğunuz cümle biter bitmez konuyu kendileriyle ilgili bir yere getirirler. Kendilerinden uzun uzun bahseder, başka konuya geçmek istediğinizde ise izin vermezler. Dolayısıyla yavaş yavaş sıkılır ve konuya ilginizi kaybedersiniz.

İlginizi Çekebilir: Hayata Hareket Katmak

Siyasi Ve Dini Tartışmalar Yapanlar

Kimi insanlar yeni girdikleri bir ortamda, hiç tanımadıkları insanların olduğu mekanlarda siyasi ve dini tartışmalara girmekten çekinmezler. Bu da karşıt görüşler arasında fitili ateşleyen bir iletişim hatasıdır. Siyasi ve dini konular konuşulabilir evet, fakat fikirlerini bilmediğiniz insanlarla ilk defa girdiğiniz ortamlarda, üstelik karşıt görüşlere hakaret edercesine, saldırırcasına bir tutumla tartışma yaratmak, hiç hoş karşılanacak bir tutum değil maalesef. Bunu yapan insanlar, ortamda negatif enerjiye sebep olarak iletişimi bitirebilir.

Konuşmayı Tek Başına Sürdürenler

Bazıları konuşmayı tek başına yapıyor gibi davranır. Bunun bir iletişim değil, monolog olduğunu düşünürler. Asla bitmek bilmeyen konuşmaları vardır. Konuşurlar, anlatırlar, konuşurlar… Bir türlü kendi kendilerine anlatmaları, konuyu uzatıp durmaları bitmez.  Bu kişilerle iletişim kurmak isterken siz söze girdiğinizde “o değil de geçen gün” diye cümleye girer ve susmak bilmez. Bu kişiler, aslında karşıdakinin sıkıldığını bile fark etmez.

İlginizi Çekebilir: Samimiyetsiz İnsanları Tanıma Kılavuzu

Mimikleri İle Önemsiz Hissettirenler

Biriyle iletişim kurarken bir şeyler anlatıyorsunuz ve karşınızdaki kişi sizi mimikleriyle küçümsüyor… Bazen birine bir şeyler anlatırken sizinle ilgilenmediğini, kaş ve dudak hareketleri ile küçümseyici ifadeler yaptığını, başka şeylerle ilgilenip göz teması kurmadığını fark edersiniz. Bu kişiler, iletişim kurmakta sorun yaşanan tiplerdir. Böyle bir durumda rahatsızlığını belli ederek iletişimi kesmek yararınıza olur.

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top