İletişime Geçin

İçerik Manya

İmdat: Ben Aşık Oldum!

Sağlık

İmdat: Ben Aşık Oldum!

İmdat: Ben Aşık Oldum!

Merhaba. Bir önceki yazımda sizlere Ellerinizle Canavar Yaratmak: Bobo Doll Deneyi‘ni anlatmıştım. Bu yazımda ise sizlerle biraz aşk üzerine konuşmak istiyorum. Aşk denince elbette herkesin aklında farklı bir şey canlanır. Benim aşk diyince aklıma hemen Nazım Hikmet gelir. Bu yüzden yazıma Nazım Hikmet’in bir şiiriyle başlamak istiyorum.

“…Sebebi ne seni bir bıçak yarası gibi hatırlamamın
Sen böyle uzakken senin sesini duyup
Yerimden fırlamamın sebebi ne?…”

diyor Nazım Hikmet. Aslında hemen hemen hepimiz aşık olduğumuzda kendimize bu ve benzeri soruları yöneltmişizdir. Aşık olduğumuz kişiyi görünce kimimiz heyecanlanır, kimizin içini derin bir huzur kaplar. Peki aşk yalnızca düşünüldüğü gibi kalpte mi yaşanır? Elbette hayır.

Aşık olduğumuz zaman beynimizde de bir dizi işlem gerçekleşir. Hormonlarımızda değişimler gözlemlenir. Yani aşk aslında düşündüğümüz gibi yalnızca kalbimizle değil bir o kadar ve hatta belki de ağırlıklı olarak beynimizle yaşadığımız bir duygudur. Bu duyguyu tanımlamak için kimimiz “karnımda kelebekler uçuşuyor” der, kimimiz ise “sanki bulutların üzerindeyim” ya da Nazım gibi

“Durup dururken hiç bitmeyecekmiş gibi bağlanıyorum başladığım güne, ve her seferinde sen çıkıyorsun suyun yüzüne”

demişizdir. Aslında bunların çoğu doğrudur. Hadi gelin, şu işin bir fizyolojisine bakalım.

Aşık olduğumuzda kendimize ilk sorduğumuz sorudur belki de “Neden mutlu oluyorum?” Sebebi basit. Dopamin hormonu aşık olduğumuzda beynimizde dopamin hormonu salgılanıyor ve bu da bizim mutlu olmamızı sağlıyor.

Neden süreki onu düşünüyorum?” Bu sorumuzun cevabı ise seratonin hormonu. Aşık olduğumuzda tıpkı obsesif kompülsif bozukluklarda (OKB) görüldüğü gibi seratonin seviyesinde yaklaşık yüzde 40 civarında düşme görülüyor. Bu nedenle tıpkı bu bozulukta görülen saplantılı düşünceler gibi sürekli aşık olduğumuz kişiyi düşünüyor, onu merak ediyor, yemeden içmeden hatta uykudan kesiliyoruz.

Neden elini tutmak, sarılmak istiyorum?” Hayırlı olsun, oksitoksin hormonu salgılamaya başlıyorsunuz. Bu hormon vücudunuzda sakinleşme hissini açığa çıkarıyor.

Neden ona bakınca gözlerimin içi gülüyor?” dediğinizi duyar gibiyim. Aşık olunca salgılanan noradrenalin hormonu heyecanı artırıyor ve böylelikle heyecan belirtilerinin yanında göz bebeklerinin de büyümesine neden oluyor.

Neden kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor?” diyerekten kapanışı yapalım. Bunun sebebi ise adrenalin hormonu. Adrenalin hormonuyla birlikte aşk, kan ve oksijen dolaşımını hızlandırıyor, avuçlarımızın terlemesine ve başımızın dönmesine yol açıyor.

Uzun lafın kısası bizi böylesine etkileyen bir duygu. Sizce de yaşamaya değer, değil mi? 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Merhaba ben Esma Nur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi bir psikolog adayıyım. Aynı zamanda farklı sitelerde köşe yazarlığı yapıyorum.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

 • Sağlık

  Portakalın Faydaları

  Yazar:

  Portakal ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen, kış aylarında hepimizin severek tükettiği turunçgillerden bir meyvedir. Peki portakalın sağlığımıza...

 • Sağlık

  Mandalinanın Faydaları

  Yazar:

  Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan mandalinayı hepimiz severek tüketiriz ve evlerimizden hiç eksik etmeyiz. Ülkemizde Akdeniz...

 • Sağlık

  Ihlamurun Faydaları

  Yazar:

  Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamuru neredeyse çoğumuz biliyoruz. Havaların sağı solu belli olmadığı için bazen dışarıya...

 • Sağlık

  Göğüs Kanseri Nedir

  Yazar:

  Merhaba. Bu yazımda sizlere göğüs kanserini tanıtacağım.

 • Sağlık

  Ellerinizle Canavar Yaratmak: Bobo Doll Deneyi

  Yazar:

  Merhaba. Geçen yazımda sizlerle birlikte Wendigo Psikoz adlı psikopatolojik bir rahatsızlığı incelemiştik. Bu yazımda ise size...

To Top