İletişime Geçin

İçerik Manya

Instagram Mavi Tik Nedir? Mavi Tik Nasıl Alınır?

Sosyal Medya

Instagram Mavi Tik Nedir? Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram Mavi Tik Nedir? Mavi Tik Nasıl Alınır?

Sosyal medyada günümüzün en çok kullanılan ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma araçlarından olan Instagram profilleri doğrulama yani hesaba mavi tikinstagram mavi tikverme imkanını sundu. Bu sayede Instagram kullanıcıları takip etmiş oldukları hesapların gerçek mi yoksa sahte mi ikiliminden kurtulacak. Peki bu işlem nasıl yapılacak?

Önceden hesap onaylatmak için bir başvuru yönetimi yoktu. Sadece dünyaca ünlü kişi ve markaların hesapları mavi tik işaretini alabiliyordu. Bir başka yöntem ise Instagram yetkililerine mail atarak iletişim kurma imkanı vardı. Ama o da pek işe yaramıyordu.

Mavi tikinstagram mavi tikdoğrulanmış hesap, onaylı hesap, onaylı profil anlamına gelmektedir. Siz hangisini tercih ederseniz artık.

Peki bu “doğrulanmış hesap nedir?” diye soracak olursanız onu da şu şekilde açıklayalım. Sosyal medyada (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube) sahte profillerin önüne geçmek için kullanılan bir yöntemdir. Mavi tikin bir diğer özelliği ise Instagram’a gelecek olan yeni özelliklerin ilk olarak onaylı hesaplar üzerinden yayılmasıdır.

Yaklaşık 2 ay önce Apple yani IOS işletim sistemini kullanan kişilere Instagram “Hesap Onaylatma” seçeneğini getirdi. Her ne kadar çok uzun bir süre içinde bu özellik Türkiye’ye geç gelse de IOS kullanıcıları bu duruma çok sevindi.

Ama Android kullanıcılarına bu özellik gelmemişti. Birçok kullanıcı bu duruma isyan etti ve 2 ay sonunda gelen güncelleme ile Android kullanıcıları da kişisel hesap ve markalarını onaylatabilecek. Peki bu hesap onaylatma işlemi nasıl yapılacak?


Hesap onaylatma işlemi nasıl yapılır?

Instagram’a giriş yaptıktan sonra Profil > Ayarlar > Doğrulama İste seçeneğine tıkladığınızda karşınıza başvuru formu çıkacak.

Eğer Ayarlar kısmında Doğrulama İste seçeneği çıkmıyorsa Instagram’ı güncelleştirmeyi unutmayın.

instagram hesap onaylatma

Form sizin kullanıcı adınızı otomatik olarak tanımlamaktadır. Sadece ad – soyad, bilinen ad ve 9 adet kategori içerisinden size uygun kimliği seçmenizi istiyor. Sonrasında talebinizi değerlendirmek için sizden resmi bir belge istemektedir.

Kişi olarak başvuruyorsanız ehliyet, kimlik veya pasaportunuzda Adınızı ve Doğum Tarihinizi gösteren bir resmi çekip ekliyorsunuz. İşletme olarak başvuruyorsanız vergi levhası, fatura veya şirket sözleşmesinin resmini çekip ekliyorsunuz.

Bu yaptığınız işlem sonrası hesabınızın doğrulanıp mavi tik alacağına güvenmeyin. Instagram size mavi tiki belki verir belki vermez.

Yapamadığınız noktalar olursa yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat'da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmakta.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sosyal Medya

Reklamlar
To Top