İletişime Geçin

İçerik Manya

Instagram’da E-Sigara Reklamları Yasaklandı

instagram-da-e-sigara-reklamlari-yasaklandi

Sosyal Medya

Instagram’da E-Sigara Reklamları Yasaklandı

Instagram’da E-Sigara Reklamları Yasaklandı

İngiltere’deki Reklam Standartları Kurumu (ASA), British American Tobacco’nun da (BAT) aralarında bulunduğu dört elektronik sigara şirketinin Instagram üzerindeki reklamlarını yasakladığını açıkladı.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara, sigara bağımlılığından kurtulmak ya da zararlarını azalmak adına kullanılan elektronik cihaz. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse elektronik sigara, duman yerine buhar oluşturur ve kullanıcı içinde çeşitli maddelerin bulunduğu bu buharı duman yerine içine çeker.

Elektronik sigara her ne kadar zararsız gibi gözükse de piyasaya çıktığı günden bu yana birçok insan hayatını kaybetti. ABD’nin Kasım 2019 itibariyle açıkladığı verilere göre elektronik sigara kullanımına bağımlı olarak 47 kişi akciğer hasarları sebebiyle yaşamını yitirdi.

İngiltere’deki Reklam Standartları Kurumu (ASA), aralarında birçok ünlü elektronik sigara şirketinin bulunduğu e-sigara reklamlarını yasaklama kararı aldı.

Amerikan merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Campaign for Tobacco-Free Kids, bunun çok önemli bir karar olduğunu ve bu şirketlerin reklamlarını sosyal medya üzerinden yaparak gençleri daha da çok özendirdiğini dile getirdi ve Facebook, Twitter, Instagram gibi büyük sosyal medya platformlarının acilen reklam politiklarında değişikliğe gitmesi önerisinde bulundu.

Reklamlardan birinde Lilly Alen vardı

Reklamlardan birinde ise ünlü şarkıcı Lilly Alen yer alıyordu.

Ülkemizde elektronik sigara kullanımı

Elektronik sigara ile mücadele eden ülkelerden birisi de ülkemiz Türkiye. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ekim 2019 itibariyle elektronik sigara girişi ve satışının tamamen yasaklanacağını açıklamıştı.

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sosyal Medya

To Top