İletişime Geçin

İçerik Manya

Irkçılığı Konu Edinen İki Ayrı Harika Film

Sinema-Dizi

Irkçılığı Konu Edinen İki Ayrı Harika Film

Irkçılığı Konu Edinen İki Ayrı Harika Film

Irkçılığın hiç adil olmayan, çok rahatsız edici bir sorun olduğunu artık herkesin kabul etmesi gerekiyor. İnsanların diğerlerini sırf ırkları yüzünden ötekileştirmesi, onlara karşı adil olunmaması çok çok büyük bir problem. Asırlar öncesine dayanan ırkçılık, o dönemlerde yaşayanlara ne tür zorluklar yaşatmış bunu sinema sayesinde çok net görebiliyoruz. Bu sebeple bu yazıda ırkçılığı konu edinen iki ayrı filmden bahsedeceğiz.

1. Duyguların Rengi (The Help)

duygularin-rengi-the-help

Asıl ismi “The Help” olan, Türkçe’ye “Yardımcı” şeklinde çevrilen film, ‘New York Times En Çok Satanlar’ listesinde bir numara olan kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Filmde, siyahi vatandaşlar ev hizmetlerinde çalışıyorlar. Çalıştıkları evlerde bulunan küçük çocuklara ailelerinden bile daha iyi davranan, onlara sevgi ve şefkat veren hizmetçiler, yaptıkları diğer işlerde de oldukça başarılılar. Fakat bu hizmetçiler zengin ev sahipleri tarafından sürekli aşağılanıp hor görülüyorlar. Filmi izlerken zaman zaman haksızlıklara haykırmak istiyorsunuz.

Bu ayrımcılıktan nefret eden bir “beyaz” kadın, siyahi kadınlarla konuşarak onların yaşadıklarını bir kitapta toplamak istiyor. Bu çok kolay olmuyor elbette… Zamanla aralarında bir ittifak oluşuyor. Devamını filmi izleyerek görmelisiniz.

IMDB – 8.1

2. Gizli Sayılar

gizli-sayilar-filmi

(Görsel: fundalina.com)

Gizli Sayılar çok başarılı filmlerden biri… Konusu; Akıl Oyunları gibi filmlere benzese de ana tema da yine ırkçılık işleniyor. Bu defa siyahi vatandaşlar, eğitim almış uzay araştırmaları konusunda NASA’da çalışabilecek kadar ilerlemişler. Fakat Amerika ırkçılığı, onların kendini ispatlamış başarılarına rağmen haksızlıklarla hayatlarını zorlaştırmaya devam ediyor.

Filmde siyahi kadınlar beyaz iş arkadaşları ile aynı şartlarda çalışamıyor. Çok uzak bir binada, yetersiz koşullarda çalışmaya mecbur bırakılıyorlar. Etraftakilerin küçümseyici bakışları da buna eklenince hayat onlar için çok zorlaşıyor.

Yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi iş yaşamında da hak ettikleri çalışma ortamını kazanabilmek için diğer insanlardan kat kat fazla çaba harcayan, var olma çabası içinde olan kadınların hikayesi Gizli Sayılar…

Bahsedilen iki filmde de ırkçılığın en aşağılık taraflarından biri olarak ele alınan; beyazlarla aynı tuvaleti kullanamama durumu beni derinden etkiledi. Filmi izlerken siyahların lavabo zorunu ile ilgili ne kadar insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını üzülerek göreceksiniz.

IMDB – 7.8

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

2 Yorum

2 Yorum

  1. Burak

    25 Ekim 2019 at 00:04

    Duyguların rengi konusu ile bende merak uyandırdı, ilk fırsatta izleyeceğim. Irkçılıkla alakalı Zincirsiz filmini izlemiş ve çok beğenmiştim. İnsanların ötekileştirilmediği bir toplumda yaşamak dileğiyle…

  2. istanbulacilelektrikcisi

    25 Ekim 2019 at 13:24

    İki filmi de izledim, oyunculuklar muazzam. Paylaşım için teşekkürler

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sinema-Dizi

To Top