İletişime Geçin

İçerik Manya

Kafaya Takmaktan Kurtulmak

kafaya-takmaktan-kurtulmak

Hayatın Püf Noktaları

Kafaya Takmaktan Kurtulmak

Kafaya Takmaktan Kurtulmak

Çeşitli konular, zaman zaman fazlaca kafaya takılabilir. Kimisi evliliği, kimisi geçmiş zamanda yaşadığı bir tartışmayı veya olayı, kimisi geleceğini kafaya takar. O an fark edemiyoruz ama kafaya taktıklarımız aslında yaşam kalitemizi çok fazla olumsuz etkiliyor. Kafaya takmaktan kurtulmak, insanın kendi kendine başarabileceği, ancak biraz çaba isteyen bir iş…

Eğer kafaya taktıklarınızdan giderek rahatsız oluyor, bu durumun aslında hayatınızı nasıl olumsuz etkilediğini fark ediyorsanız bazı küçük ipuçlarını hayata geçirerek bu durumu giderek azaltabilir, ısrarcı olursanız tamamen yok edip kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kafaya Takıyor Muyuz?

Başka Şeylere Odaklanın

Kafaya takılan mevzu, meydana geldiği anda bunu çözmek için çaba gösterin. Çözülmediyse ondan elinizden geldiğince uzaklaşın ve başka uğraşlar bulun, başka şeylere, konulara odaklanın. Yavaş yavaş kafaya takılan konudan uzaklaşacaksınız.

Beklentiyi Azaltın

İnsanların belirli meseleleri kafaya takmalarının asıl nedeni ise beklentilerdir. İnsan odaklandığı konuda beklentisini artırdıkça, kişinin hayatını ele geçiriyor. Dolayısıyla sürekli düşünülen konu yüzünden anı yaşamak mümkün olmuyor. Beklenti yüksek olduğu için beklenen gerçekleşmedikçe kafaya takma olayı da giderek artıyor. Kafaya takmaktan kurtulmak için hayatı yaşamaya devam etmeli ve kafaya takılan konu her neyse onunla ilgili beklentilerden vazgeçmek gereklidir.

Gerçekleşmemiş Konularda Düşünmeyi Bırakın

Herhangi bir konu ile ilgili, gelecekte gerçekleşecek bir olay veya durum için önceden düşünüp durmayı bırakın. Örneğin bir ders sunumu, bir konferans konuşmasını öncesinden sürekli düşündüğünüzde sadece gerilip sıkıntı yaşarsınız. Evet, hazırlıklı olmak adına elinizden geleni yapın ama kendinizi endişelendirecek kadar düşünmeyi bırakın. “Zamanı geldiğinde gerekeni yapacağım”, “bunun için henüz zaman var” şeklinde kendinizi telkin edin.

Endişelendiğiniz Konuda Asıl Korkunuzu Bulun

Korktuğunuz, endişelendiğiniz konularla ilgili aklınıza gelen senaryoyu, eğer böyle olursa ne olur diyerek canlandırın. Aslında korktuğunuz şeyin ne olduğunu bu şekilde bulabilirsiniz.  Ve düşündüğünüz kötü senaryoya bile bir süre sonra alışabileceğinizi görebilirsiniz.

Kafaya takmaktan kurtulmak, bir miktar teslimiyet gerektiriyor. Hayat herkes için iyi ve kötü olaylar sunuyor. Gelecek endişesi veya geçmişe kızarak, kafaya takarak yaşamak için hayat çok kısa. Bırakıp biraz rahatlamak, anı yaşayıp keyif almak gerek…

İlginizi Çekebilir: Çevrenin Duygu ve Düşüncelere Etkisi

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat'da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmakta.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top