İletişime Geçin

İçerik Manya

Kaliforniya’ya Biletim Var!

kaliforniyaya-biletim-var

İçerik Manya Özel

Kaliforniya’ya Biletim Var!

Kaliforniya’ya Biletim Var!

İhtiyaçlarımız, sahip olduklarımız, sahip olmak istediklerimiz; hırslarımız, dürtülerimiz, id’lerimiz… Üretmekten çok tüketmemiz gerektiğini vurgulayan harika bir şekilde dizayn edilmiş reklam filmleri… Üzüntülerimizi, acılarımızı paylaşarak değil de alışveriş yaparak dindirebileceğimizi vurgulayan dev afişler…

Karşınızda efendim Kaliforniya Sendromu. Bilindiği üzere Kaliforniya, ABD’nin en büyük ekonomik gücü haline gelmiş bir eyalet. Aynı zamanda Silikon Vadisinin, Hollywood’un, Long Beach ve Beverly Hills‘in yer aldığı bu kalabalık ve zengin eyaletin bu sendroma isim babalığı yapmasının elbette bir sebebi var elbette.

Parola “tüketim“. Evet yanlış duymadınız, tüketim. İnsanların üzüntülerini, sıkıntılarını, acı ve kederlerini, sevinçlerini birbirlerinin yerine pazar mallarıyla giderip paylaşacaklarına dair yayılan bir inanç biçiminde başlıyor. Aslında insanları bu görkemli tüketim çılgınlığıyla baş başa bırakıyor yani yalnızlaştırıyor. Elbette yalnızlaşan insan günden güne depresif bir hale bürünüyor. Çoğu psikolojik rahatsızlıkların altında yalnızlığın olduğu bir gerçektir. Alışveriş bir çoğumuzu sıkıntılı iken mutlu edebilir. Peki ya kredi kartı ekstrelerimiz?

Üretmeden tüketmemek dileğiyle…

 

Merhaba ben Esma Nur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi bir psikolog adayıyım. Aynı zamanda farklı sitelerde köşe yazarlığı yapıyorum.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: İçerik Manya Özel

To Top