İletişime Geçin

İçerik Manya

Kavurucu Sıcaklarda Beslenme Önerileri

kavurucu-sicaklarda-beslenme-onerileri

Sağlık

Kavurucu Sıcaklarda Beslenme Önerileri

Kavurucu Sıcaklarda Beslenme Önerileri

Yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte, vücudun gereksinimleri ve tepkileri de değişiklik gösteriyor. Sıcaklıkların yüksek olması ile birlikte nem miktarının da artması, yaz aylarında halsizlik ve bitkinlik sorununa yol açarak kişilerin gündelik aktivitelerini kısıtlıyor. Hal böyle olunca yaz aylarında beslenme, çok daha özen gösterilmesi gereken bir konu haline geliyor.

Sıcaklıkların giderek arttığı günlerde, terleme ile birlikte yaşanan sıvı kaybı özellikle dikkate alınmalıdır. Gün içerisinde tüketilen su miktarı artırılmalı, günlük ihtiyaç duyulan su, vücuda mutlaka alınmalıdır. Aksi takdirde susuzluk, baş ağrısı ve halsizlik başta olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir.

Sıcaklıkların yükseldiği günlerde, tüketilen besinlerin niteliği oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca hafif beslenmek, aşırı yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan ve aşırı şekerli besinlerden uzak kalmak herkesin yararına olacaktır.

Peki, ne yiyeceğiz? Yaz aylarında beslenme nasıl olmalı?

Aslında vücut bizi yeme konusunda yönlendiriyor. Sıcaklıklar yüksek olduğunda vücudunuzu dinleyin. Yaz aylarında; salata, yoğurtlu yemekler, soğuk çorbalar çok daha cazip gelir. Sıcak günlerde şerbetli tatlılar, ağır hamur işleri tüketilse bile vücut bu yiyeceklere karşı aşırı tepki verebilir. Dolayısıyla vücudu dinleyerek ipuçlarını yakalayabiliriz.

Nasıl Beslenmeli?

Uzmanların hep söylediği gibi; kahvaltıyı asla atlamayın! Kahvaltı en önemli öğündür, güne güzel bir başlangıcın yolu sağlıklı kahvaltıdan geçer. Sağlıklı bir kahvaltı ise sağlıklı yağlar, protein ve karbonhidrat dengesinin sağlandığı; yumurta peynir, sebze ve meyveler ile kuruyemişlerden oluşabilir.

Kahvaltı sonrası öğle öğününe kadar bol bol su içilmeli, sıcak havanın olumsuz etkilerine karşı su içerek önlem alınmalıdır. Yine sağlıklı sebze meyveler, çorbalar, ızgara balık, tavuk, kırmızı et gibi proteinlerden içeren bir öğle yemeği yenebilir.

Kan şekerini hızla yükseltip hızla düşürecek yağ, şeker içeriği yüksek besinlerden uzak durmak, sağlıklı bir yaz geçirmek için çok önemli…

Yaz aylarında beslenme konusunda hafif yiyeceklerden bu kadar bahsetmişken bu beslenme şeklinden mutsuz olanlar için dondurma ve sütlü tatlı müjdesi verebiliriz. Abartmadan dondurma ve sütlü tatlı tüketerek sıcak havalarda da tatlıya doyabilirsiniz. Yaz meyveleri ise sıcak havalarda adeta kurtarıcı olacaktır. Hangimiz yazın karpuz-peynir yapmaktan hoşlanmaz ki… Sağlıklı ve hafif günler dilerim.

Teknoloji, Sosyal Medya ve daha birçok konu hakkında içerik üreten editör.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top