İletişime Geçin

İçerik Manya

Kişiliğin Oluşumunda Anne Baba Etkisi

kisiligin-olusumunda-anne-baba-etkisi

Hayatın Püf Noktaları

Kişiliğin Oluşumunda Anne Baba Etkisi

Anne ve babaların bebeklikten itibaren çocuklarına olan davranışları, onların kişiliklerinin temel kodlarını oluşturur. Kimi anne babalar, çocuklarına çok ciddi zararlar verebiliyor. Tabii ki bunu fark etmeden yapıyorlar ama ne yazık ki çocuğun kişiliğinde etkileri büyük oluyor.

Kimi ailelerde anne veya baba daha baskındır. Genellikle anneler biraz geri planda kalmış babaların daha baskın olduğu ailelerde çocuk sürekli eleştirilir, sözlü ve fiziksel olarak şiddete uğrayan bu çocuklar, kendi kararlarını uygularken genelde suçlanma duygusu hissederler.

İlginizi Çekebilir: İletişimde Sorun Yaşanılan İnsan Tipleri

Bağımlı anne veya babaların çocukları ise aile sevgisine muhtaç yetişir. Bu tür ebeveynler, çocukları için yetersiz olduğu gibi belirli bir yaştan sonra çocuk ailesine bakmaya, ailesinin alması gereken sorumluluğu almaya başlar. Bu tür çocuklar aileleri tarafından başkalarından bir şeyler istemeye zorlanabilir. Haliyle bu sorumluluklar onlara ağır gelir ve yetişkinlik döneminde bu çocuklar hep kendini yetersiz hissederler.

Kimi aileler aşırı kontrolcüdür. Her hareketine ailesi tarafından karar verilen çocukların itiraz hakkı yoktur. Bu böyle oldukça çocuğun kendine güveni giderek azalır ve yetişkin olduklarında dahi bu tür yetiştirilmiş çocuklar, sürekli aile desteğine ihtiyaç duyarlar.

Kimi ailelerde ise çocuklara sürekli hakaretler edilir, kötü sözler söylenir. Doğrudan ya da dolaylı olarak çocuğa kendisin beceriksiz hissettiren, yetersiz hissettiren anne babalar, çocuğun özgüvenini yaralar ve çocuğu sindirirler.

İlginizi Çekebilir: Dinlemeyi Bilmiyoruz

Bu tür ebeveynlerin bu hareketlerinin sebebi, çocukları değil kendi karakterleridir. Çocuğun artık belirli bir yaştan sonra bu davranışları kişiselleştirmeyip bunun kendileriyle ilgili olmadığını bilmeleri gerekir.  Çocukların belirli bir yaşa gelip bu ortamla ilgili düşünebilme yetenekleri geliştiğinde ailelerinden daha az etkilenmek için kendilerine arka bahçe yaratmaları, hayal kurmaları ve aileleriyle aralarına bir bariyer koyarak onlardan etkilenmemeyi öğrenmeleri gerekiyor.

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top