İletişime Geçin

İçerik Manya

Küçümsenmeyecek Bir Problem: Demir Eksikliği

kucumsenmeyecek-bir-problem-demir-eksikligi

Sağlık

Küçümsenmeyecek Bir Problem: Demir Eksikliği

Küçümsenmeyecek Bir Problem: Demir Eksikliği

Ülkemizde ve tüm dünyada yaygın bir şekilde görülen demir eksikliği, ciddi problemlere yol açabilen bir rahatsızlık. Demir eksikliği anemisi olarak duyulan bu rahatsızlık, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülüyor. Eksiklik düzeyi düşükken başlarda hastalar tarafından etkisi çok fazla fark edilmiyor.

Ancak ilerleyen zamanlarda kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu rahatsızlık; halsizlik, yorgunluk, saç dökülmeleri, sürekli uyku hali, geçmeyen baş ağrıları ve dikkat eksikliği gibi pek çok probleme yol açıyor. Bunların yanı sıra; cilt renginde solukluk, el ve ayaklarda uyuşmalar, güçsüzlük, tırnak kırılmaları, toprak yeme isteği, çarpıntı gibi pek çok belirtide görülür.

Kanda oksijen taşınmasını sağlayan ve kana kırmızı rengi veren hemoglobin, demirin içeriğinde bulunur. Beslenme bozuklukları, emilim problemleri gibi sebeplerle demir eksikliği oluştuğunda hemoglobin oranı da düşer. Bu da, kanda taşınan oksijen oranının da düşmesi demektir. Yani demir eksikliği görülen bir kişide doku ve hücrelere yeterli miktarda oksijen taşınamaz.

Demir Eksikliği Tedavisi

Genetik yapı, gebelik, yanlış ve yetersiz beslenme, emzirme, Çölyak hastalığı, bazı ilaçlar, emilim bozuklukları, kan kayıpları gibi çeşitli sebeplerle meydana gelen demir eksikliğinin tedavisi çok zor değil.

Demir eksikliği teşhisi konan hastalara, hekimler tarafından gerekli görüldüğünde demir takviyesi verilebilir. Hekimlerin asıl amacı, eksikliğe sebep olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır ve buna yönelik tetkikler yaparlar.

Demir eksikliği tedavisi, diğer pek çok rahatsızlığın tedavisinde olduğu gibi beslenmeye önem verilerek desteklenebilir. Hekimin verdiği ilaçlarla demir depoları doldurulurken, beslenme ile de günlük gereksinim duyulan demir miktarının alınması gereklidir. İçeriği demir açısından zengin olan bazı besinler;

 • Nohut, mercimek, bezelye, barbunya
 • Kırmızı et ve sakatat
 • Çekirdeksiz üzüm, kabak, ıspanak
 • Kuru erik
 • Bal
 • Üzüm, dut, keçiboynuzu pekmezi

olarak sayılabilir.

Bu besinleri düzenli ve sürekli olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirmek, gereksinim duyulan demirin vücuda alınmasını sağlar.

Beslenmede demir zengini besinlere yer verirken, demir emilimini engelleyen besinlere de dikkat etmek gerekli. Özellikle siyah çay, kahve, soya sütü gibi besinler demir emilimini azaltır. Gıda muhafaza edilen kapların alüminyum, çelik ya da teneke olması da demir emilimini azaltır.

Tüm besin gruplarından dengeli ve düzenli bir beslenme programına uyum sağlamak, hekimin verdiği ilaçları düzenli kullanmak yoluyla demir eksikliği problemi ortadan kaldırılabilir.

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat'da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmakta.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

 • kavurucu-sicaklarda-beslenme-onerileri kavurucu-sicaklarda-beslenme-onerileri

  Sağlık

  Kavurucu Sıcaklarda Beslenme Önerileri

  Yazar:

  Yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte, vücudun gereksinimleri ve tepkileri de değişiklik gösteriyor. Sıcaklıkların yüksek olması ile...

 • gecmis-gitti-demans-geldi gecmis-gitti-demans-geldi

  Sağlık

  Geçmiş Gitti Demans Geldi

  Yazar:

  Demans, zihinsel becerilerin zayıflaması durumunda ortaya çıkan bir hastalık türüdür.

 • Sağlık

  Portakalın Faydaları

  Yazar:

  Portakal ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen, kış aylarında hepimizin severek tükettiği turunçgillerden bir meyvedir. Peki portakalın sağlığımıza...

 • Sağlık

  Mandalinanın Faydaları

  Yazar:

  Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan mandalinayı hepimiz severek tüketiriz ve evlerimizden hiç eksik etmeyiz. Ülkemizde Akdeniz...

 • Sağlık

  Ihlamurun Faydaları

  Yazar:

  Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamuru neredeyse çoğumuz biliyoruz. Havaların sağı solu belli olmadığı için bazen dışarıya...
To Top