İletişime Geçin

İçerik Manya

Mucize Doktor Dizisi İle Gündeme Gelen Savant Sendromu Nedir?

mucize-doktor-dizisi-ile-gundeme-gelen-savant-sendromu-nedir

Sağlık

Mucize Doktor Dizisi İle Gündeme Gelen Savant Sendromu Nedir?

Bu sezon yayına giren TV dizilerinden Mucize Doktor, otizm savant sendromlu bir gencin doktor olma hikayesini anlatıyor. Diziyle birlikte otizm hakkında izleyicilerin farkındalığının da artması bekleniyor. Diziye konu edilen savant sendromunun asıl adı; Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB)’dir. Peki, izleyicilerin merak ettiği savant sendromu nedir?

Erken çocukluk döneminde teşhis edilen ve birden fazla gelişimsel bozukluk içeren savant sendromu; iletişim, sosyal gelişim gibi alanlarda temel fonksiyonların gelişmesinin gecikmesi şeklinde bir spektrum bozukluğu olarak ifade edilebilir.

Bu problem, yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Yaşam boyunca iletişimde ve sosyal gelişimde gecikme şeklinde devam eden savant sendromu, karmaşık bir gelişimsel bozukluk olarak tabir edilebilir.

Otizm Spektrum Bozuklukları, ülkemize ve dünya genelinde oldukça yaygın görülüyor. Bu problemin erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Bu rahatsızlık her çocukta farklı bir şekilde belirtiler gösterebiliyor. Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda tedavi yaklaşımının ve yönteminin belirlenmesi ve problemin özelliklerinin daha net anlaşılabilmesi için erken teşhisin önemi büyük.

İlginizi Çekebilir: Kafaya Takmaktan Kurtulmak

Otizm ve Savant Arasındaki İlişki Nedir?

Savant sendromu nedir sorusuna savant ve otizm ilişkisinden bahsederek cevap vermek mümkün. Savant sendromu olarak adlandırılan gelişimsel bozukluk, olgularının % 50’sini otizm sendromundan alıyor. Geri kalan %50’lik olguları ise diğer gelişimsel bozukluklar ile merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarından alıyor.

Otizm Spektrum Bozukluğu görülen çocuklarda çeşitli davranışsal ve psikolojik sorunların, diğer insanlara oranla daha yaygın olduğu görülüyor. Bu sendromu yaşayan kişiler; uyku bozuklukları, dikkat eksikliği, depresyon, bipolar bozukluklar, irritabilite, kaygı bozuklukları gibi sorunları daha sık yaşarlar.

Otizmli Bireylerde Görülen Belirtiler

Otizm sendromu olan bireylerde çeşitli iletişimsel yetersizlik görülebiliyor.  Bunun yanı sıra sıklıkla;

  • Adına tepki vermeme
  • Geç konuşma
  • Tekrarlayan davranışlar
  • Akranları ile iletişim ve duygusal alışverişin kısıtlılığı
  • Oyun kuramama
  • Devamlı sallanma, el çırpma, el ovuşturma
  • Parmak ucunda yürüme
  • Tekrar eden konuşma (aynı kelime ya da aynı cümleyi tekrar eden)
  • İlgi alanlarında kısıtlılık
  • Tekrarlayıcı davranışlar görülebiliyor.

Toplum olarak otizm farkındalığını artırmak, otizm ve savant sendromu olan  bireylerin yaşam alanlarında daha rahat olmasını sağlamaktan sorumluyuz.  Haklarına saygılı olmalı, sabırla ve ilgiyle yaklaşmalıyız.

İlginizi Çekebilir: Çevrenin Duygu ve Düşüncelere Etkisi

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top