İletişime Geçin

İçerik Manya

Nedir Bu Kara Delik? Kara Delik Hakkında Tüm Bilinmeyenler

nedir-bu-karadelik-karadelik-hakkinda-tum-bilinmeyenler

Dünya

Nedir Bu Kara Delik? Kara Delik Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Nedir Bu Kara Delik? Kara Delik Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Nedir bu Kara Delik? Son günlerde gündemi epeyce sallayan hakkında uzunca yıllardır hatta 18. yy itibaren var olduğuna veya böyle bir şeyin olmadığına dair birçok tartışma ve bilimsel çalışmalar yürütüldü. Fakat teknolojinin de ilerlemesiyle beraber 21. yy çeyreğine geldiğimiz günlerde artık ne kadar şanslıyız ki Kara Delik’in uzayda var olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

İlk kara delik 1960′larda bulunmuş ama bir kara delik olduğu anlaşılmamış aslında. X-ışını astronomi teknolojileri gelişince Cygnus X-1 adı verilen kara delik olduğu anlaşılmış. Galaksiye 1970‘lerin başında x-ışını tarayıcı uydularla bakmaya başladık.

Acaba Kara Delik bizi içine çekse uzayda başka bir galaksiye yolculuk yapabilir miyiz? Kara delik birçok bilim kurgu filmlerinde duyduğumuz, hakkında senaryoların yazıldığı büyük ilgi çektiğini az çok biliyoruz. İşi hayale dökecek olursak eminim hepimiz çok güzel senaryolar yazarız, gelin biraz gerçekler hakkında konuşalım.

İlk olarak şunu söylemeliyiz ki Kara Delik gözle görülemez. Çünkü gözle görülemeyecek kadar siyahtır ve inanılmaz bir çekim gücüne sahiptir. Işığı bile içine çekebilir. Kara deliği saptamak aslında uzaydaki olayları gözlemlemekten geçiyor. Kara delik çevresinde oluşan tuhaflıklara, olaylara bakmaktan geçiyor.  Örnek vermek gerekirse bir yıldız kara deliğe çekilmeye başladığını düşünelim etrafa devasa miktarda x-ışını yayar, biz de bunu gözlemlemiş oluruz.

Samanyolunda bilinen en az bir kara delik bulunuyor. Dünya kara deliğin içine sürüklenir mi sürüklenirse ne olur diye hemen telaşa kapılmayın. Öncelikle sakin olun, kara delik bizden çok uzakta. Galaksinin ortasına yakın bulunuyor saptanan kara delik. Güneş sistemi ise galaksinin dış kısmında bulunuyor. Yani ileride ne olur bilemeyiz tabii ki ama şu an bir tehlike söz konusu değil.

Güneş Sisteminin yıldızı olan Güneş zaman gelecek ömrü bittiğinde ve artık yakıtı da bittiğinde kara delik haline geliyor. Güneşten kat kat büyük yıldızlar da artık ömürleri tükendiğinde, sahip oldukları devasa çekim güçleri nedeniyle kendi içlerine çökmelerine ve zamanla kara delikler yaratmalarına neden oluyor.

Nasa açıkladığı bilgiler doğrultusunda en az üç boyda Kara Delik olduğunu söylüyor. En küçük olanları atom büyüklüğünden bir dağ boyuna erişebiliyor. İkinci kategoride olanlar ise Güneşin 20 katı büyüklükte yıldızların oluşturduğu kara delikler. Bu kara deliklerden galaksimizde birkaç tane var. En büyük olanı ise ‘süperyoğun kara delik‘ ve galaksinin merkezinde oluşuyor.

Ayrıca söylemeden geçmeyelim 1969 yılında insanlığı ilk kez Ay’a götüren Apollo 11‘in yazılım kodlarını yazan kadın Margaret Hamilton bir kadın olarak hepimizi gururlandırırken.

Margaret Hamilton

İkinci fotoğraftaki ise kara deliklerin fotoğrafını çekmek için yeni bir algoritma geliştirilmesinde öncülük eden kadın Katie Bouman. Sizlerle gurur duyuyoruz hemcinslerim!

Katie Bouman

Teknoloji, Sosyal Medya ve daha birçok konu hakkında içerik üreten editör.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Dünya

To Top