İletişime Geçin

İçerik Manya

Online Alışveriş Yapmak ya da Yapmamak. İşte Bütün Mesele Bu!

Hayatın Püf Noktaları

Online Alışveriş Yapmak ya da Yapmamak. İşte Bütün Mesele Bu!

Online Alışveriş Yapmak ya da Yapmamak. İşte Bütün Mesele Bu!

Son zamanlarda önü alınamaz şekilde artan internetten alışveriş çılgınlığı devam ediyor.  Bir kısmımız bu olaya çok ılımlı bakarken bir kısmımız kredi kartı bilgilerinin çalınmasından tutun da gelen ürünün apayrı bir şey çıkmasına kadar birçok alanda tereddüt ediyor.  Bugün sizlere örnekleriyle beraber online alışveriş yapmak ya da yapmamak üstüne on madde sıralayacağız. Okuduktan sonra alışveriş yapıp yapmayacağınıza siz karar verin.

 1. Her şeyden önce şunda anlaşalım ki alacağımız herhangi bir eşyanın internetteki fiyatı ile dükkanda söylenilen fiyatı arasında görmezden gelinemeyecek kadar bir fark olabiliyor. Bu yüzden internetten almak kesinlikle cebinize daha dost bir olay. Çoğumuzun kafasında (özellikle fiyat farkları neredeyse iki katına çıktığı zaman) bir soru işareti oluşabiliyor. Ürünün orjinalliği ile ilgili. Bunu şöyle açığa kavuşturalım;
  Hızlı örnek: Düşünün ki ben bir esnafım. Benim satacağım ürünü ben x fiyatıyla satın alıyorum. Dükkanım var ve bu dükkanın giderleri var tabii ki. Elektriği, suyu, çalışanlarımın maaşları, sigortalar… Uzar gider. Ben bunları karşılayabilmek için x fiyatına aldığım ürünün üstüne y lira eklemeliyim ki satıştan kar edeyim.
  Şimdi internetten satış yapmanın da tabii ki bazı giderleri var ama dükkan satışına göre daha az. Hal böyle olunca satıcının daha az kar koyduğu halde cebinde kalan para, dükkanın giderleri ve çalışan maaşları çıktığı zaman cebinde kalan parayla aynı oluyor.İşte internette satılan ürünler çok daha uygun olmasının sebebi bu.

 2. Bazı satış sitelerinde fotoğraflı yorum özelliği olması ve böylece fotoğraftaki ürünün aynısının gelip gelmediğini teyit edebiliyor olmamız. Aynı zamanda diğer alıcıların yorumlarını okuyarak alışveriş yapacağım site hakkında bir fikir sahibi de olabiliyoruz.
  Bu benim en sevdiğim özelliklerden birisi. Örneklemek gerekirse N11.com, Aliexpress  ve Amazon gibi sitelerde bu özellik mevcut. Özellikle iadenin tam bir dert olduğu yurtdışı alışverişlerinizde bu özellik hayat kurtarıcı olabiliyor.
 3. Hazır iadeden konu açılmışken istediğimiz gibi gelmeyen ya da defolu gelen bir ürünü gidip kargoya verip yeniden geri gelmesini beklemekte tam bir azap.
  Oysa dükkanlardan aldığımız şeylerde öyle mi? Fatura tamamsa ve etiketli ise ürün hoop değiştirip gelebiliyorsun.  Hele bir de eğer aldığın site sorumluluk kabul etmiyorsa vay haline! Paranız ile rezil oluyorsunuz.
 4. Her şeye rağmen o ürün kargoya verildikten sonra neredeyse her gün kargo takip sayfasına girip ‘Acaba geldi mi?’ diye kontrol etmek hele bir de o paketi gördüğünde çocuk gibi heyecanlanıp yırtarak açmanın keyfini şu dünyada çok az şey verebiliyor.
  Sanki para vermemişiz gibi hissettirmiyor mu ama?
 5. Ama açarken biraz da korkuyoruz tabi. Tablet yerine hıyar çıkan küçük kardeşimiz gibi olmaktan sanırım. Evet tam bir kabus olabiliyor beklediğinden apayrı çıkması ya da kaba tabirle ‘Kazıklanmak.’
 6. Yine de çoğu alışveriş yaptığımız site bizim arkamızda oluyor. Hele bazı sistemler var ki sen ürünü teslim alana kadar ödediğin parayı satıcıya vermiyor. Ne zaman sen ürünü alırsın ve ürün gösterilen gibi çıkar ondan sonra onay vermeniz.

  Mesela Aliexpress ve N11. Eğer ki ürün gösterilen gibi gelmediyse paranızı geri alabiliyorsunuz. Burada dikkatli olmanız gereken nokta ise ürün gelmeden ürünü aldığınıza dair onay vermemeniz.
 7. Kapıda ödeme sistemi sayesinde hiçbir kredi kartı bilginizi vermeden rahatça alışveriş yapabilmemiz.
 8. Kargoyu açma konusu heyecanlı iyi güzel ama acil gereken bir şey olduğu zaman üç dört gün kargo beklemek insanın gözüne çok gözüküyor.Maddi açıdan çok sıkıntıdan olmayanlar için sadece zaman israfına dönüşebiliyor.

  Fakat biz öğrenciyiz. Büyük bir nimet bizim için uygun fiyatlar.
 9.  Aradığınız bir ürün için saatlerce gezmek yorulmak bir yana evimizin konforunda bir taraftan dizi izleyerek binlerce çeşit arasında istediğimizi bulmak diğer yan olunca. Tercih biraz bariz oluyor.
  Tabi bunun kötü yanı da şu her an bakabildiğimiz inceleyebildiğimiz için gerekli veya gereksiz gördüğümüz her şeyi satın alabiliyoruz. Bu konuda kesinlikle kendinize sınır koymalısınız.
 10. En güzeli de kargo ücretleri yüzünden elimizi çektiğimiz üründen ertesi gün çeşitli kampanyalarla kargonun ücretsiz olması! Sadece bu da değil takip edildiği takdirde inanılmaz indirimler yakalayabiliyorsunuz.

 

Bizden bu kadar! Şimdi seçim yapmak size kalmış.

Electric Electrical Engineering 3/∞ - Blogger

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top