İletişime Geçin

İçerik Manya

Oryantiring Nedir ?

Spor

Oryantiring Nedir ?

Oryantiring Nedir ?

Günümüzde öne çıkan birçok sporun yanısıra pek çoğumuzun bilmediği ve ülkemizde futbol veya voleybol kadar yaygın olmayan sporlar mevcut. Örneğin Finlandiya’da adamlar eşlerini omuzlarında taşıyıp parkur tamamlıyorlar, kimisi bataklığa dalıyor, diğeri en uzak noktaya telefon atmaya çalışıyor falan, gerçi telefon konusunda pek geri kalmış sayılmayız. Bu tarz örnekleri çoğaltabiliriz ama gerek yok biz bugün sadece bir tanesinden bahsedeceğiz.

 

Muhtemelen ormanlık bir alandasınız, elinizde bir harita, üzeri işaretlenmiş noktalardaki hedefe sırasıyla gitmeniz gerek. Sizi diğer yarışmacı arkadaşlardan kısa bir süre sonra salıyorlar ormana, onu takip etmeyesiniz diye. Haritayı okuyup tüm hedeflere en kısa sürede ulaşan arkadaş başarılı olmuş oluyor. Tabii bu diğerlerinin başarısız olduğu anlamına gelmiyor, medeni cesaretlerinden dolayı tebrik ediyoruz. Kısaca oryantiring budur. Birçok çeşidinin olması sporu daha geniş kitlelere yayıyor ve çekiciliğini arttırıyor. Bu sayede tekerlekli sandalyeli arkadaşlarda, kendine güvenen 70 yaşındaki amcada katılabiliyor.

Ülkemizde yaygın olmamakla beraber, Oryantiring Federasyonu tarafından kazandırılmaya çalışılan bir spor dalı. Harita okuyabilme, stres altındayken odaklanabilme ve hızlı karar verebilme gibi kazanımları var. Eminim birilerinin dikkatini çekecektir.

Bildiklerimizi paylaşmada lütfen cimri olmayalım.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Spor

To Top