İletişime Geçin

İçerik Manya

Hayatın Püf Noktaları

Patron Kim?

Patron Kim?

Merhaba, bir önceki yazımda amnezi türlerinden olan retrograd ve anterograd amnezileri anlatmıştım. Bir önceki Yitik Anılar adlı yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazımda ise id, ego ve süperego kavramlarından sizlere söz etmek istiyorum. Elbette bundan söz ederken en çok atıfta bulunacağımız bu görüşü ortaya koyan Freud olacaktır.

Freud’a göre insanın doğuştan getirdiği bir takım id’leri vardır. İd kavramını kısaca ve en genel tanımıyla haz olarak ele alabiliriz.

İd, bir şeyi ister ve onun derhal hemen meydana gelmesini ister. Örneğin; henüz yeni doğmuş bir bebek acıktığı zaman ağlama davranışını açığa çıkarır. O bebekte henüz ego ve süperego’dan söz etmek mümkün değildir. Bu yüzden acıktığında derhal açlığının giderilmesini ister. Yaşı ilerledikçe ego oluşur.

Ego, id’in isteklerini doğru zaman ve koşulda gerçekleştirme görevindedir. Ego ile id geçici süreliğine baskılanır ama uygun zaman ve koşul oluştuğu anda tekrardan açığa çıkar. Buna örnek olarak ebeveyni meşgul bir çocuğun acıktığında beklemesi ve ebeveyninin meşguliyet durumu ortadan kalktığında açlığını dile getirmesi gibi. Ego bir bakıma id’e hizmet eder. Birey büyüdükçe çevresiyle etkileşimi sonucunda süperego gelişmeye başlar.

Süperego, id’in isteklerini belli bir ahlak çerçevesinde gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğine karar veren mekanizmadır. Süperego id’in isteklerini alır, eğer bu istekler toplumun normlarına ters düşmüyor ve kabul görüyorsa gerçekleştirir, kabul görmüyorsa gerçekleştirmez. Psikopatolojik herhangi bir durumun açığa çıkamaması için id, ego ve süperegonun birbirine uygun ve uyumlu çalışması gerekmektedir.

Herhangi birinin baskılayıcı nitelikte olması bireyde psikopatolojiye sebep olabilir. Eğer bu konu ilginizi çektiyse Sigmund Freud‘un “Haz İlkesinin Ötesinde Ben ve Id” adlı kitabını okuyabilirsiniz.

Ayrıca “Psychology Final – Id, Ego, Superego” adlı kısa filmi izleyebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Merhaba ben Esma Nur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi bir psikolog adayıyım. Aynı zamanda farklı sitelerde köşe yazarlığı yapıyorum.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

 • Hayatın Püf Noktaları

  Ücretsiz Blog Yazın

  Yazar:

  Siz de duygularınızı, düşüncelerinizi, hissettiklerinizi yazılara döküp bunları İnternet ortamında bir blog kurarak paylaşmak istemez misiniz?...

 • Hayatın Püf Noktaları

  Uzlaşamayan Baş Parmaklar

  Yazar:

  Her insanın karşısındaki kişiyle uzlaştığı, konuşabildiği bir sürü konu vardır. Sevdikleri renkler aynı olabilir, tuttuğu takımlar,...

 • Hayatın Püf Noktaları

  İstanbulkart Vizeleme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Yazar:

  İstanbulkart, İstanbul’da yaşayan vatandaşların şehiriçi ulaşımda kullandığı karttır. Öğrenci kart, sosyal kart gibi kartlarda indirim mevcut...

 • Hayatın Püf Noktaları

  Pİ Cemiyeti Nedir?

  Yazar:

  Merhaba. Gelin, bu yazımızda sizlerle bir inceleme yapalım. Karşılarınızda P.İ.C. yani Pişman İnsanlar Cemiyeti.

 • Hayatın Püf Noktaları

  Empati Nedir?

  Yazar:

  Hepimizin adını çokça duyduğu hatta anlamını da bildiği empati üzerine konuşacağız. Empati nedir, etkili empatide neler...

Reklamlar
To Top