İletişime Geçin

İçerik Manya

Sağlıklı ve Pozitif Bir Yaşam Tarzına Geçmek Zor Değil

saglikli-ve-pozitif-bir-yasam-tarzina-gecmek-zor-degil

Hayatın Püf Noktaları

Sağlıklı ve Pozitif Bir Yaşam Tarzına Geçmek Zor Değil

Sağlıklı ve Pozitif Bir Yaşam Tarzına Geçmek Zor Değil

Beslenme alışkanlıklarımız, çalışma hayatı ve yaşam koşullarının etkisi ile giderek daha sağlıksız daha hareketsiz bir yaşam sürüyoruz. Oysa hayatımızda yapacağımız sadece birkaç küçük değişiklik sayesinde çok daha sağlıklı bir yaşam sürebiliriz. 

Gerçekten sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin, iş hayatını ve gündelik işleri bahane etmeden bu değişikliklere bir göz atması faydalı olacaktır.

Öncelikle Beslenme İle İşe Başlayalım

Uzmanlar, pek çok hastalığın tedavisinde, ilaçlı tedavinin yanı sıra beslenmenin önemini sürekli vurguluyorlar.  Herhangi bir rahatsızlık sebebiyle doktora başvurduğumuzda, doktordan bizlere mutlaka beslenme önerileri de verilir. Dolayısıyla sağlıklı yaşamın ilk koşulu doğru, dengeli ve düzenli beslenmedir. 

  • Yağı azaltın ve sağlıklı yağlar tüketin
  • Protein, yağ ve karbonhidrat dengesini sağlayın
  • Yeşil sebzeler ve meyvelere beslenmede yer verin
  • Kızartmalardan ve ağır hamur işlerinden uzak durun
  • Bol su içmenin önemini kavrayın ve günlük en az 2 litre suyu mutlaka tüketin
  • Paketli gıdalar, işlenmiş şeker ve katkılı ürünlerden artık vazgeçin
  • Fastfood türü yiyecekleri hayatınızdan çıkarın
  • Tuz ve şeker kullanımını minimuma indirin
  • Sağlam ve dengeli bir kahvaltı yağın
  • Öğün atlamayın

Hareket Olmazsa Olmaz

Hepimizin şikayetçi olduğu ama hiçbirimizin düzeltmek için adım atmadığı bir konu: hareketsiz yaşam… Evet, çalışma hayatı yoğun, stresli, vakit kısıtlı… Fakat bunların hepsi arkasına sığındığımız bahaneler. Hiç kimsenin günde yarım saatini egzersize, yürüyüş veya başka bir aktiviteye ayırmayacak kadar yoğun olmadığını biliyoruz.

Spor yapmak için spor salonuna gitmeye, yürümek için uygun ortam aramaya gerek yok. Evde yapılabilecek çok güzel egzersizler var bunlardan faydalanılabilir. Spor yapmaya da vaktiniz yoksa hareketi yaşamınıza bir şekilde katın. Örneğin ben çay içmeyi çok severim ama çaydanlığı oturduğum odaya almam. Çayım her bittiğinde mutfağa kadar adım atmayı bile kar sayarım. Bu şekilde ufak hareketler bile kazanımdır.

Gülümseyin, Pozitif Olun, Çiçeğin, Yaprağın, Güzelliklerin Farkına Varın

Negatif düşünce, insanı yiyip bitiren bir asalak gibidir. Düşüncelerinizi kontrol altına alarak, hayatınızda muhteşem değişikliklere ulaşabilirsiniz. Sürekli başkaları hakkında kötü düşünmek, olayların arkasında kötü niyet aramak, her olaya negatif yaklaşmak sizin yaşam enerjinizi alır götürür. Ben aklıma negatif düşünceler geldiğinde fark ettiğim an hemen bir güzellik arıyorum. Hemen güzel bir düşünceye geçip negatifi uzaklaştırmaya çalışıyorum.

İnsanın düşünceleri eylemlerini ciddi manada etkiliyor. Bu konuda yazılmış onlarca kitaptan faydalanarak düşüncenin insan üzerindeki etkilerini öğrenebilirsiniz.

Yaşamın her saniyesi çok kıymetli ve doğadaki her şey mükemmel bir şekilde yaratılmış. Mutlu olmak isteyene bir kelebeğin kanadındaki desenlerin ahengi yeter. Bir çiçeğin yapraklarının dizilimi, insanın ruhunu okşamaya yeter. Sevmeyi, görmeyi ve tat almayı bilmek gerek. 

İyilik Yapın İyi Düşünün

Günümüz insanının düştüğü dipsiz kuyulardan biri de bencillik. O kadar benciliz ve o kadar her şey bizim olsun istiyoruz ki paylaşmayı neredeyse unuttuk.  Hayatı çekilmez yapan aslında bizleriz. Maalesef herkes yalnızca kendini ve çıkarlarını düşünür oldu, hemen herkes çok doyumsuz bir hale geldi. Kaybettiğimiz bir değer oldu paylaşmak, sevgiyi, elimizde olanı ve mutluluğu… 

Birilerinin hayatlarına ufak dokunuşlar yapın, bir çocuğu sevindirin, birine iltifat edin, zorda kalan birine el uzatın. İşte bunlar insanı insan yapan şeylerdir.  Sürekli alışveriş yapmaktan daha tatmin edici, uzun süre kalbe ve ruha huzur verici bir şey mi arıyorsunuz? İyi insan olun, başkalarına el uzatın…

Dünya hızla yaşaması zor bir yer haline gelirken, sadece bir iyilik dalgası yaratmak dünyayı güzelleştirebilir. Kısacık hayatı; asık bir surat, sevgisizlik ve bencillikle geçirmek mi yoksa gülümseme dolu, başkalarında güzel izler bırakarak geçirmek mi buna siz karar verin.

Teknoloji, Sosyal Medya ve daha birçok konu hakkında içerik üreten editör.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top