İletişime Geçin

İçerik Manya

Şifrelerinizi Güncel Tutun

Hayatın Püf Noktaları

Şifrelerinizi Güncel Tutun

Şifrelerinizi Güncel Tutun

Unutmayın ki açmış olduğunuz veya üye olduğunuz sosyal medya araçları ve web site profilleriniz aldığınız güvenlik önemleri ile sizin sorumluluk altınızdadır. Keza banka şifreleriniz de bu sorumluluğun altına girmektedir. Bu devirde internet bankacılığı şifrenizden, apartman giriş şifrenizden, atm şifrenizden tutun telefon sim kartı şifrenize kadar her yer güvenlik açısından şifreler ile korunmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğum ve daha fazlası bulunan bu tür hizmetleri kullanırken şifre seçiminde mutlaka dikkatli olunması gerekir. Ek olarak çift-faktör onayı kullanmanız tavsiye edilir. Ama maalesef kimse bu çift faktör olayına aldırış etmez.

Nasıl ki iş yerlerimizin, arabalarımızın, evlerimizin kapılarını güvenlik için kitliyor ayrıca alarm taktırıyor isek İnternet dünyasında da var olan veya yeni oluşturacağımız hesaplarımıza güvenli bir şifre oluşturmalıyız.

Güvenlik şifreleme konusunda birçok kişinin yaptığı hataya gelecek olursak eğer hesaplarına doğum yılını, şehir plakasını, oğlunun kızının eşinin veya kendisinin ismini koyması, telefon numarasını koyması, abc123, 12345 yaptığını ve buna benzer birçok şifre örneği görmekteyiz.


Peki Nasıl Önlem Almalıyız ?

  • Çift – Faktör Onayı

Çift faktör onayı olan tüm hesaplarınıza mutlaka telefonunuzu ve mail adresinizi onaylatın. Şifrenizi unuttuğunuz veya başka bir durum olduğunda e-posta adresiniz veya telefon numaranız sayesinde şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

  • Yazılımlarınız Güncel Olsun

Kullanmış olduğunuz teknolojik aletlerin yazılımlarını ve uygulamalarını güncel tutunuz. Güncelleme en önemli faktörlerden birisidir.

  • Güçlü Şifreler Kullanın

Yukarıda belirtmiş olduğum hataları lütfen yapmayın. Ya benim hesabımı kim ne yapsın, hiçbir şey olmaz kafasından kurtulun. Şifrelerinizi olduğundan uzun ve anlamsız bir şekilde seçin. Aynı şifreyi birçok alanda kullanmayın. Şifrelerinize özel semboller, büyük küçük harf ve sayılar kullanın.

  • Yedek Alın

Oluşturmuş olduğunuz şifrelerinizi mutlaka bir yere not edin yedek alın. Bir kağıda, deftere yazın. Hatta bilgisayarınıza not edin. Hatta ve hatta Bulut Depolama dediğimiz sistemlere “onedrive, google drive, yandex disk ve dropbox” şifrelerinizi yedekleyebilirsiniz.

  • Şifrenizi Değiştirin

Oluşturmuş olduğunuz şifrelerinizi mutlaka 4 veya 5 ayda bir güncelleyin, değiştirin. Yıllarca aynı hesaplarda aynı şifreleri kullanmayın. İlerleyen zamanlarda bir çok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat'da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmakta.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top