İletişime Geçin

İçerik Manya

Sihirli Meyve: Muz

sihirli-meyve-muz

Sağlık

Sihirli Meyve: Muz

Sihirli Meyve: Muz

Başta şunu söylemeliyim, potasyum seviyesi vücudumuz için oldukça gerekli bir mineral. Size kısaca potasyumdan ve başıma gelen bir hikayeden bahsedeceğim. Potasyum nedir?

Potasyum vücuttaki sıvı miktarının kontrolünde büyük bir rol üstelenen mineraldir. Potasyum düşüklüğü aşırı kusma, idrar söktürücü ilaçların fazla alınması, bazı böbrek hastalıkları, aşırı alkol tüketimi, fazla miktarda kabızlık ilacı alınması, magnezyum eksikliğinde, aşırı kahve tüketiminde ve aldosteron hormonunun böbrek üstü bezinden aşırı şekilde salgılanmasıyla oluşur.

İlginizi Çekebilir: Küçümsenmeyecek Bir Problem: Demir Eksikliği

Potasyum Düşüklüğü Belirtileri

 • Düzensiz kalp atışı gelmektedir.
 • Hücre ve organların fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirebilmesini sağlayan potasyum eksikliğine hipokalemi denir.
 • Başta kalp kası olmak üzere kaslar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
 • Kaslarda spazm seğirme ve kasılma sıkça görülebilir.
 • Daha çok kol ve bacak kaslarında görülen bu kramplar bazı durumlarda şiddetlenebilir.
 • Sindirim sisteminin bozulmasına yol açan bu hastalık kabızlığa neden olabilir.
 • Akciğerlerin olumsuz etkilenmesi sonucunda nefes alıp vermede zorluk yaşama, yorgunluk güçsüzlük, huzursuzluk, zihin karışıklığı, susuzluk ve sık idrara çıkma gibi belirtiler görülebilir.
 • Diyabetle aynı belirtilere sahip olan potasyum eksikliğinin tanısının konulabilmesi için potasyum seviyenizin ölçülmesi gereklidir.
 • Kas kasılması ve kas zayıflığı potasyum eksikliğinin en belirgin belirtileri arasındadır. Kaslarda karıncalanma ve uyuşma oluyorsa potasyum düşüklüğü vardır.
 • Bir diğer belirtisi ise kabızlıktır. Bir günden uzun süren kabızlıklarda potasyum eksiği görülmektedir.
 • Anormal kalp ritmi ve çarpıntı da potasyum düşüklüğüne işaret etmektedir.
 • Mide bulantısı ve kusma sonucunda potasyum eksikliği ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir: Aşama Aşama Ortaya Çıkan Hastalık: Diyabet

Genellikle beslenmelerde tuz alımı potasyum alımından daha fazladır. Bundan dolayı da birçok kronik hastalık gelişebilmektedir. Günlük olarak 40 mEq/l’den daha az olan potasyum alımı tansiyonun yükselmesine katkı sağlar. Aşırı tuz alımı olan kişilerde böbrek taşı sıklıkla görülür ayrıca kemik erimesi gelişir.

Bir yakınım nedenini anlayamadığımız bir şekilde felçli gibi oldu. Boynundan aşağısı tutmuyordu. Ambulans çağrıldı, tabii biz birkaç müdahale ile düzelir diye düşünüyoruz fakat hiçbir gelişme olmadı. Kesinlikle kıpırdamıyor hatta hapşıramıyor bile, kasları tamamen çalışmaz durumda. Ekipler de hemen acile götürdüler, ardından araştırmalar yapıldı, her gelen doktor “şunu yapsak düzelir” gibi cümleler kurarak serum taktı. Bu durum karşısında ne yapmamız gerektiğini düşünürken şansımıza iyi bir doktora denk geldik ve potasyum seviyesinin düştüğünü öğrendik. Daha sonra yakın akrabama potasyum takviyesi yapıldı. Felçli gibi yatan boynundan aşağısı tutmayan genç, hareket etmeye ve güçlenmeye başladı. Doktora potasyum seviyesini nasıl yükseltiriz diye sorduğumuzda muzun çok faydalı olduğunu, tabii bunun yanında kavun, üzüm gibi sarı meyvelerin potasyum seviyesini yükselttiğini söyledi. Demek ki bazen bir meyve, hayat kurtarabilir.

Gelelim muzun binbir faydalarına;

Dünya çapındaki inanılmaz popülaritesinin artmasıyla birlikte 107 ülkede yetiştiriliyor ve küresel olarak en değerli dördüncü ürünü olarak üst sıralarda yerini alıyor. Muzlar potasyum, lif, C vitamini ve B6 ile doludur. Eğer bir gün gayet sağlıklı birinin hareketsiz kaldığını görürseniz hemen muz yedirmeyi deneyin. Mutlaka faydası olacaktır.

Teknoloji, Sosyal Medya ve daha birçok konu hakkında içerik üreten editör.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top