İletişime Geçin

İçerik Manya

Sinema Kültürü

sinema-kulturu

Sinema-Dizi

Sinema Kültürü

Sinema Kültürü

Birçoğumuz tarafından boş zamanlarda tercih edilen aktivite elbette “sinema“dır. Bazen büyük bir merak ile gittiğimiz filmler, bazen de çevremizden aldığımız izlenimler ile ilgimizi çeken ya da belki yağmurlu bir günde sığınılabilecek en iyi aktivite tercihi olarak seçilebilir.

Peki bir topluluk içerisinde zaman geçirdiğimiz bu sinemalarda ne kadar doğru bir şekilde film izliyoruz? Yaklaşık olarak 2 saatimizi sinema salonlarında tüketiyoruz ve bu zaman diliminde hiç şüphesiz ki her bir bireyin, etrafındaki bir diğer bireye karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar özünde dillere yapışmış, çok kült bir cümle ile bağlanılabilir aslında; “sanata ve sanatçıya saygı“.

sinema-kulturu-gorsel

Evet izlediğimiz filmlerde, icra edilen eserlerde çok büyük bir emek mücadelesi var bizlerin göremediği… Her birimizin karşısında olan içeriğe ve o içerikte emeği geçen kişilere saygısı olmalı ki daha doğru ve daha verimli bir sinema süreci yaşayalım. Salonlarda sanki yalnızca biz varmışız gibi davranılmamalı. Her birimizin etki ettiği alanlar var ve bu alanlar ne yazık ki sinema salonlarında daha da hassaslaşabiliyor.

O halde neler yapabiliriz, e bakalım biraz da;

  • Mesela film esnasında sohbet edilmemeli,
  • Cep telefonu ile konuşulmamalı,
  • Fiziksel olarak temas edebileceğimiz diğer izleyiciler var ise fazla rahat hareketlerde (ellerin, kolların, bacakların, ayakların sallanması, refleksif hareketlerin kontrol edilememesi vb. gibi) bulunulmamalı.

Unutmayalım ki bazen fark etmediğimiz durumlar bir başkası için önemli olabilir.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sinema-Dizi

To Top