İletişime Geçin

İçerik Manya

topuk-dikeni

Sağlık

Topuk Dikeni

Topuk Dikeni

Son yıllarda çok duyar olduğumuz bir rahatsızlık; topuk dikeni… İsminin kafamda canlandırdıkları bile beni rahatsız etmeye yetiyor. Sizler ne düşünürsünüz bilemiyorum. Bu son yıllarda artış gösteren rahatsızlık topuk kemiği ile taban çukuru arasında kemik benzeri bir birikinti oluşması neticesinde ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde problem genelde topukta başlayıp ayağın diğer kısımlarına doğru ilerleyebiliyor.

Çıplak gözle görülmeyen bu problemin teşhisi de zor olabiliyor. Uzmanlar bu sorunun; uzun süre sert yüzeylerde yürümek, koşmak gibi eylemlerden ve stresten kaynaklandığını söylüyorlar. Bunun yanı sıra ayağa uygun olmayan ayakkabılar kullanmak, aşırı kilo ve sürekli ayakta durmak da bu rahatsızlığı tetikleyen sebepler arasında yer alıyor. Genellikle topukta ağrı, şişlik, üzerine basamama, ısı artışı ve iltihap gibi belirtilerle ortaya çıkan bu rahatsızlık kimi zaman ağrı gibi belirti göstermeyebiliyor.

İlginizi Çekebilir: Tuhaf Gelebilir: Eşek Sütü Mucizesi

Topuk Dikeninin Tedavisi Var Mıdır?

Topuk dikeni, yaşam kalitesini ciddi manada olumsuz etkileyen, yürümeyi zorlaştıran bir rahatsızlık olduğu için bu problem başlamadan bazı önlemler almak çok yerinde olacaktır. Örneğin; ortopedik, konforlu, ayak sağlığına uygun ayakkabı seçimi yapmak, sert zeminlerde uzun süre ayakta durmamak ve yürümemek gibi önlemler alınmalıdır.

Tüm bunlara rağmen topuk dikeni rahatsızlığı ile karşılaşıldığında hemen bir uzmana danışmak gerekli. Topuk dikeni tedavisinin yanı sıra topuk dikeni pedleri, topuk dikeni problemi için özel olarak üretilmiş terlik ve tabanlıklar kullanmak tedaviyi destekleyici olacaktır.

Teşhisin ardından hekiminiz öncelikle buz kompresi, egzersizler, gece ateli kullanmanızı tavsiye edebilir. İlerlemiş sorunlarda ise şok dalgası tedavisine gerek duyulabilir.

İlginizi Çekebilir: Sihirli Meyve: Muz

Mucize Bir İyileşme Sağlayan Topuk Dikeni Kürü

Sayın İbrahim Saraçoğlu’nun verdiği topuk dikeni kürü, bu problemin çözümünde gerçekten mucizevi etkiye sahip… Evde kolaylıkla uygulanan bu kürü deneyenler çok olumlu sonuçlar alıyor.

Bu kür için çekirdekli siyah kuru üzüme gereksinim duyacaksınız. Bir yemek kaşığı çekirdekli kuru siyah üzümü havanda dövün. Bir tülbente koyup gece yatarken topuğunuza sarın. Bu şekilde sabaha kadar bekletin. Bu uygulamayı üç gün, her defasında yeni üzüm döverek tekrarlayın.

Dördüncü gün 1 yemek kaşığı tatlı pul biberi havanda ezin. Tülbente sarın topuğunuza sarın. Aynı şekilde geceden sabaha bekletin. Bu uygulamayı da üç gün boyunca, her defasında yeni biber ezerek yapın. 7. güne geldiğinizde 1 yemek kaşığı üzün ve 1 yemek kaşığı biberi birlikte ezin ve üç gün boyunca da bu kürü topuğunuza sarıp geceden sabaha bekletin.  Toplamda 9 gün sürecek olan bu kürü daha sonra tekrar edebilirsiniz.

Bu kürü geceleri yaparken, gündüzleri oturduğunuzda ayağınızın altına bir cam şişe alarak topuğunuzla bu şişeyi bastırarak ileri geri hareket ettirin.  Bu uygulamanın da ciddi olumlu etkilerini göreceksiniz.

Can sıkıcı bir rahatsızlık olan topuk dikeni yaşam kalitenizi etkiliyorsa bu kür yardımıyla kurtulmanız mümkün.

Teknoloji, Sosyal Medya ve daha birçok konu hakkında içerik üreten editör.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top