İletişime Geçin

İçerik Manya

TweetDeck Nedir?

tweetdeck-nedir

Sosyal Medya

TweetDeck Nedir?

TweetDeck Nedir?

Sosyal medya yazılarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda Twitter kullanıcılarının ve sosyal medya uzmanlarının sıklıkla kullandığı TweetDeck uygulamasından bahsedeceğiz.

TweetDeck Nedir?

TweetDeck, çoklu Twitter hesaplarının yönetiminin yapılabildiği, sosyal medya uzmanlarının da vazgeçilmezi olan bir numaralı Twitter uygulamasıdır.

TweetDeck, 4 Temmuz 2008’de Twitter’dan bağımsız bir program olarak piyasaya sürüldü ve oldukça rağbet gördü. Twitter şirketi 2011 yılında yaklaşık 40 milyon dolar gibi bir bedelle TweetDeck’i kendi bünyesine dahil etti ve arayüzünü de Twitter’a göre entegre etti.

Kısacası anlatmak gerekirse TweetDeck, bilgisayarınıza indirebileceğiniz ya da web üzerinden kullanabileceğiniz bir Twitter arabirimidir.

İlginizi Çekebilir: 2019 Sosyal Medya Görsel Boyutları

TweetDeck Arayüzünde Neler Mevcut?

TweetDeck’in ne olduğunu kısaca anlattıktan sonra TweetDeck arayüzünde neler var bir göz atalım. Resme tıklayarak büyük boyut yapabilirsiniz.

tweetdeck-arayuzu

Görmüş olduğunuz gibi arayüz gayet basit ve kullanılabilir düzeyde. Çoklu hesap ekleyebildiğiniz gibi Twitter’da bulunan kısımları burada sütunlar halinde görüyoruz. Ekranda Ana Sayfa, Bildirimler, Mesajlar ve Scheduled (Programlanmış, Zamanlanmış) sütunlarını görüyorsunuz. Bu sıralamayı sol tarafta bulunan Ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz.

Daha fazla sütun ekleyebilmek için ise sol tarafta bulunan artı butonuna tıklayabilir ve istediğiniz sütunu TweetDeck arayüzüne dahil edebilirsiniz.

TweetDeck ile Neler Yapılabilir?

  • Çoklu hesapların timeline yani zaman akışlarını inceleyebilirsiniz.
  • Çoklu hesaplarda mesajları, bildirimleri, mentionları, beğenileri, trend olanları, canlı video akışlarını ve bunun gibi birçok şeyi sütunlara bölerek görüntüleyebilir ve ona göre işlem yapabilirsiniz.
  • Tweetlerinizi zamanlayabilirsiniz. Bu, TweetDeck’in en önemli özelliklerinden biridir. Bu özelliği ayrı bir başlık altında anlatacağım.

Tweet Nasıl Zamanlanır?

TweetDeck’in en önemli özelliklerinden biri ise Scheduled (yani zamanlama, programlama hangisini demek isterseniz). Bu sayede tweetlerinizi istediğiniz yıla, güne ve saate zamanlayabilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek için İngilizce’de A.M. ve P.M. farkını bilmeniz gerekiyor. Ondan da kısaca bahsedelim.

A.M. ve P.M. Nedir?

Kısaca 12 saatlik zaman dilimidir. İngilizce’de A.M. yani “ante meridiem” öğleden önce anlamına gelirken, P.M. “post meridiem” öğleden sonra anlamına gelmektedir.

  • Gece 12 ve sabah 12 arası olan saat dilimi İngilizce’de A.M. olarak belirtilir.
  • Sabah 12 ve gece 12 arası olan saat dilimi ise P.M. olarak belirtilir.

Tweet zamanlama işlemini bu kurallara göre yaparsanız tweetlerinizi istediğiniz yıla, güne ve saate göre tweet atma işlemi yapabilirsiniz.

TweetDeck’i anlayabildiğim kadarıyla sizlere anlatmaya çalıştım. Eksik gördüğünüz yerleri yorum olarak belirtebilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle…

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sosyal Medya

To Top