İletişime Geçin

İçerik Manya

uc-maymun

İçerik Manya Özel

Üç Maymun

Üç Maymun

Nasıl cümleye başlamalıyım bilmiyorum. Yakın zamanda gerçekleşen olaylara üzülmemek elde değil. Farkında mısınız bilmiyorum ama dünya gittikçe çirkin bir hâl alıyor. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan olaylar yürek dağlayan cinsten. Mahallemizdeki hayvanlar katlediliyor, işkenceye maruz kalıyor. Sokağımızdaki çocuklar cinsel istismara uğruyor; dayak yiyor, işkence ediliyor, aç bırakılıyor, öldürülüyor. Üst komşumuz her gün kocası tarafından aşağılanıyor, dövülüyor…

Biz ne yapıyoruz peki? Üç maymunu oynuyoruz.

Görmüyoruz, çünkü gördüğümüzde üzülüyoruz (!)
Duymuyoruz, çünkü duyduğumuzda kahroluyoruz (!)
Konuşmuyoruz, çünkü bu olanları konuştuğumuzda daha çok yıpranıyoruz (!)

Bahanelerimizle öleceğiz. Ölüyoruz da. Nankörüz. Biz mahallemizdeki, sokağımızdaki, apartmanımızdaki hayvan değil kendi evimizdeki zulme uğradığında görüyoruz. Kendi ablamız, annemiz ya da biz dayak yediğimizde konuşuyoruz. Biz bir çocuğun çığlığını değil ancak kendi çocuğumuzun, yeğenimizin, kardeşimizin çığlığını duyuyoruz. Bu sözüm bunları yapanlara kati suretle değildir. Ben onların katran bağlamış kalplerine dokunamam, dokunmam. Bu sözlerim ben ve benim gibi gençlere.

Dostlarım, bizden büyükler bu dünyayı, bu cennet vatanı kirletmeye meyilli olabilir. Ancak Gazi Mustafa Kemal, “Tüm ümidim gençliktedir.” diyor.

Şimdi sizden tek bir ricam var: Sesime ses verin. Üç maymunu oynamayalım. Görelim, duyalım, konuşalım daha da kıymetlisi engel olalım. Olamayız demeyin, oluruz. Bir mum belki küçük bir alanı aydınlatır ama binlerce mum olursak biz bu ülkeyi de, dünyayı da aydınlatabiliriz.

İlk öğretmenimizin sesini duyun. Başarabiliriz. Bunun için Atamız bize ne diyor: “Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Merhaba ben Esma Nur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi bir psikolog adayıyım. Aynı zamanda farklı sitelerde köşe yazarlığı yapıyorum.

1 Yorum

1 Yorum

  1. pinar

    17 Aralık 2019 at 20:04

    Agzina yuregine Saglik Canim

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: İçerik Manya Özel

To Top