İletişime Geçin

İçerik Manya

Üniversiteliler İçin 10 Kural

Eğitim

Üniversiteliler İçin 10 Kural

Üniversiteliler İçin 10 Kural

Yeni üniversiteye başlayan, üniversiteli olan ve üniversiteli olmak isteyenler… Üniversiteye başlayanlardan kimileri ailesinden uzak şehir dışı bir yere gitti, kimileri olduğu şehirde kalarak üniversiteye başladı. Şu sıralar okul telaşı herkesi sardı, okullar açıldı ve güzel bir maraton başlamış oldu. İlk zamanlar belki sıkıcı, belki zorlu geçmeye başladı ama her şeye bir alışma süreci olduğunu söyleyelim. İçerik Manya ekibi olarak bir kısmımız üniversite mezunu, bir kısmımız üniversite okumaya devam etmekte olduğundan dolayı böyle bir yazı hazırlayarak kendimize göre kısa ve öz 10 kural çıkardık. İsterseniz gelin, hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar 🙂

1.Oda Düzeni ve Temizliği

Kaldığınız yurt, apart ya da ev hiç fark etmez. Odanızın temizliğine ve düzenine dikkat etmeniz gerekir. Tertip, düzen ve temizlik en başta gelmeli sizin için. Düzenli olarak odanızı, yatağınızı temizlemenizi ve düzenlemenizi söyleyelim. Bu işi elbette tek başınıza yapmayın. Varsa oda arkadaşlarınız ile birlikte yapın, onları da bu konuda uyarın. Her insan bir olmayacağından dolayı iş paylaşımı konusunda bilinçlendirin ki hepiniz daha düzenli ve temiz bir yerde barının.

2.Sınav Arefesi

Vize, final ve bütünleme sınavları zamanında herkes stresli bir dönemin içine girmiş vaziyette olur. Kimisi hiç umursamaz, kimisi harıl harıl ders çalışır. Siz umursamaz olmayın, sınavlarınıza gereken özeni gösterin ve iyi notlar alarak kafanızı rahat ettirin. Sessiz ve rahat bir ortamda ders çalışmayı deneyin, tek başınıza ders çalışmak istemiyorsanız kurallarınıza uyacak arkadaşlar bulun ve yardımlaşarak ders çalışın. Faydasını göreceksiniz.

3.Sosyal Yaşam

Kendinizi dünyaya kapatmayın. Arkadaşlarınızla birlikte çeşitli aktivitelere katılın. Sinemaya gidin, birlikte vakit geçirin, eğlenin. Sosyal olun, ipin ucunu kaçırmadan. Her şeyi yeri ve zamanı gelince yapmasını bilin.

4.Harcamalar

Harcama bir üniversiteli için en önemli husustur. Gereksiz masraflardan kaçının, ihtiyacınız doğrultusunda harcama yapın. Ailenizi maddi konuda zorlayacak şeyler yapmayın. Hem zor durumda kalmamanız hem de size maddi yardım yapan insanları zor durumda bırakmamak adına gayret gösterin.

5.Beslenme

Beslenmenize dikkat edin. Ailenizden uzak olduğunuzdan dolayı hazırcılığa alışmayın. Yemek yapmayı öğrenin ya da yemek yapmasını bilen arkadaşlarınızla birlikte olun. Ev yemeği yiyin. İyi beslenmeniz sizi zinde tutacaktır.

6.Girişimcilik

Hocalarınızla iyi geçinin, onlara hedeflerinizden bahsedin. Size bu konuda fikir vererek yardımcı olabilirler. Üst sınıflarla iletişime geçin, yardım alın. Tecrübelerden faydalanın.

7.Mesleğe Yönelim

Mesleğinize odaklanın. Sizin mesleğinizi yapan binlerce insan olduğunu düşünün ve ona göre hareket edin. Fark yaratın, mesleğinizle ilgili haberleri yakından takip edin.

8.İletişim

Üniversitede ve dünyada neler olup bitiyor takip edin. Gündemden geri kalmayın. Akademik danışmanınızla irtibat halinde olun, size yardımı dokunabilir.

9.Uzak Kalmayın

Sevdiklerinizden çok uzaklaşmayın. Onları özlediğinizde, görmek istediğinizde mesafe düşünmeksizin uygun bir zamanını bulun ve gidin. Sevdiklerinizle bir arada olun. Kendinizi unutturmayın. Unutmayın, geride sizi düşünen ve özleyen insanlar var.

10.Alışkanlıklar

Kötü alışkanlıklardan uzak durun. Arkadaşlarınızı iyi seçin. Arkadaş seçimi çok önemlidir. Hem üniversite hayatında hem de normal hayatınızda. Sizi kötü eğilimli şeylere yöneltmeye çalışan insanlardan uzak durun. Bunun size sosyal statü kazandırmadığı gibi hiçbir faydası olmayacak, aksine zararı olacaktır. Boşuna dememişler “bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” diye.

 

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Eğitim

To Top