İletişime Geçin

İçerik Manya

UPS Kargo, Drone Teslimatları İçin Onayı Aldı

ups-drone-teslimatlari-icin-onayi-aldi

Dünya

UPS Kargo, Drone Teslimatları İçin Onayı Aldı

UPS Kargo, Drone Teslimatları İçin Onayı Aldı

100 yılı aşkın süredir dünyanın en önemli yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık şirketlerinden biri olan UPS Kargo, Domino’s Pizza, Amazon, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT)‘dan sonra drone ile kargo teslimatı yapmaya hazırlanıyor.

UPS Kargo, pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, drone havayolunu kullanarak insansız hava aracından kargo teslimatı yapmak için FAA (Federal Havacılık İdaresi) onay alarak kargo servisini genişlettiğini söyledi. Kargoda kullanılan teknoloji, Workhorse’un elektrikli ve hibrit dağıtım kamyonları hattına entegre olan yüksek verimli bir HorseFly uçağıdır.

Part 135 Standart sertifikası alan ilk şirket ünvanına sahiptir.

Pil ile çalışan HorseFly uçağı, yuvada iken yeniden şarj oluyor. Drone yaklaşık 30 dakikalık bir uçuş süresine sahiptir. Drone 10 pound (4,5 kg civarı) ağırlığındaki bir paketi taşıyabiliyor. Drone’ların 55 kilonun üzerindeki yükleri taşımasına izin veriliyor fakat operatörlerin görüş alanından uzak bölgelere uçuşları için onay almaları gerekiyor.

İlk onaylı uçuş, Kuzey Carolina’daki Raleigh WakeMed hastanesi kampüsünde başlatıldı. Firma, droneları, daha önce su üzerinden acil teslimatlar için test ettiğini ve kırsal alanlardaki acil olmayan konut teslimatları için test ettiğini belirtti.

UPS Kargo CEO’su David Abney, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

David Abney, şunları söyledi:

“Federal Havacılık İdaresinin (FAA) titiz, güvenilir, emniyetli ve kontrol gereksinimlerine göre İleri Uçuşlu bir insansız operasyon hava sahası inşa ediyor. Federal Havacılık İdaresinin 135 Standart sertifikası, drone filosunun operasyonlarının büyüklüğü veya kapsamı ve operatör sayısı konusunda herhangi bir sınırı yoktur. İnsansız hava araçlarının 55 kilonun üzerindeki yükleri uçurmasına izin veriyor, ancak operatörlerin görüş alanından uzak uçuşlar özel onay gerektiriyor ve her yeni fırlatma sahasında bireysel düzenleyici onayına ihtiyacı var.

Başka hiçbir şirket bu sertifikayı henüz almadı, ancak saha istekli rakiplerle dolup taşıyor. Amazon bu yıl gözetleme uçakları için patent aldı. Uber, Federal Havacılık İdaresi (FAA) ile müzakerelerini açıkladığında bu yıl ilk drone teslimatına da başladı. Google, test aşamasında Chipotle için burrito vermekle uğraştı, ancak Alfabe’nin sahip olduğu kardeş şirketi Wing, bu ay ev teslimatları için FedEx ve Walgreens ile ortak olduktan sonra piyasaya sürülmeye en yakın olanı olabilir.”

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat'da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmakta.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Dünya

To Top