İletişime Geçin

İçerik Manya

Yapay Zekaya Patent Verilmedi

yapay-zekaya-patent-verilmedi

Teknoloji

Yapay Zekaya Patent Verilmedi

Yapay Zekaya Patent Verilmedi

Yaşadığımız çağda teknoloji alanında çok hızlı gelişmeler meydana geliyor. Yapılan araştırmalar ve çalışmaların en çok yoğunlaştığı alanların başında ise yapay zeka çalışmaları geliyor. Hepimizin bildiği gibi yapılan çalışmalarla gelecek çağlarda yapay zekanın önemi çok çok büyük olacak. Çeşitli ülkeler ve bu ülkelerden araştırmacılar da yapay zeka alanında çalışmalar yürütüyor.

Yapay zeka alanında yapılan çalışmalar neticesinde geliştirilen cihaz ve uygulamalar kullanılmaya başlandı bile. Sektör ve alan fark etmeksizin her konuda kullanılabilecek yapay zeka ürünleri, kullanıldıkları alanda hayat kolaylaştıracak. Haliyle bu alanda çalışma yapanların yapay zeka çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ürünler için patent hakkı arayışında bulunmaları da olasıdır.

Patent Hakkı İnsanlara Verilebilir Açıklaması

Yapay zeka çalışmaları yapan İngiliz araştırmacılar, bu alanda patent başvurusunda bulundu. İngiliz araştırmacıların yapay zeka ürünleri ile ilgili patent başvurusu yaptıkları Avrupa Patent Ofisi ise emsal kabul edilebilecek bir kararla, araştırmacıların bu başvurusunu kabul etmedi.

Baş döndürücü bir hız kazanan yapay zeka çalışmaları ve bu alandaki gelişmeler, bu alanda çalışma yapan araştırmacılar ve diğer insanların aklında bu fikrin bir mülkiyeti olup olmayacağı hakkında sorular oluşturuyordu. Bu soruların yanıtı merak edilirken İngiliz araştırmacılardan gelen patent hamlesi ile herkes gözlerini Avrupa Patent Ofisi’ne çevirdi.

İngiltere’de çalışma yapan araştırmacıların (EPO) Avrupa Patent Ofisi’ne yaptıkları yapay zeka patent başvurusu Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından; patent haklarının yalnızca insanlara verilebileceği gerekçesi ile reddedildi.

Yapılan başvuruda İngiltereli bilim adamları; İngiltere Surrey Üniversitesi bünyesinde bulunan arama kurtarma faaliyetleri hakkında çalışma yapan DABUS ismi verilen yapay zekanın, arama kurtarma çalışmalarını çok kolaylaştıracağı bir sinyal geliştirdiklerini belirttiler. Başvuruda ise patent hakkının yapay zeka DABUS’a verilmesini istediler. Ancak patent ofisi araştırmacıların bu başvurusunu reddetti. Surrey Üniversitesi araştırmacıları ise ofisle aynı fikirde değil, araştırmacılar bu sonucun yaşadığımızın çağın gerisinde kalan bir görüş olduğunu savundular.

Araştırmacı ekip adına açıklama yapan Ryan Abbott, yapay zeka patent hakkının, yapay zekanın insan sahibine verilmesi gerektiğinin en doğru yaklaşım olacağını savundu.

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Teknoloji

To Top