İletişime Geçin

İçerik Manya

Yazın Kendini Geliştir

yazin-kendini-gelistir

Hayatın Püf Noktaları

Yazın Kendini Geliştir

Yazın Kendini Geliştir

Herkese merhaba. Kendi uyguladığım yöntemlerden ve bilimsel kaynaklardan bahsedeceğim bu yazımda. Bu yaz durma, harekete geç!

1. YENİ BİR DİL ÖĞRENME

yeni-bir-dil-ogrenme

Gerek iş gerek öğrencilik hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkar. Dil yaşadığımız teknoloji devrinde, değişen ve gelişen sosyal hayatımızın önemli parçası olmuştur. Kimi zaman kullandığımız teknolojik aletlerde, oyunlarda, kitaplarda, iş hayatında yeri küçümsenemez. Bazı başlıklardan bahsedeceğim;

  • Kelime Ezberle: Haftalık ya da aylık olarak kelime listesi hazırlayın ve bunu güne bölün.Görebileceğiniz yere yapıştırın ya da telefon ekranınız yapabilirsiniz.
  • Dizi/Film: İlk zamanlarda basit dili olan dizilerden başlayabilirsiniz. Alt yazıyı Türkçe izleyip zamanla onu da istediğiniz dile çevirmenin size yararı olur. Dizi kesitleri için Voscreen uygulamasını önerebilirim.
  • Süreklilik: Dil süreklilik ister konuşulmadığı zaman unutulur. Bu yüzden ara vermek yerine günde 10 dakika dahi olsa uğraşın.
  • Konuşma: Çoğu kişinin problemidir. ”Anlıyorum ama konuşamıyorum”. Bunun için Barış Özcan’ın izlediğim videosundan ve uygulamadan bahsedeceğim. Barış Özcan’ın videosunda PenelopeCruz u anlatıyor. Penelopesenoryaları fonetik olarak çalışıp öğrenmiş. Filmlerden duyduğu replikleri izlemiş. Anlamını bilmeden işitip taklit ederek ve bunları kayıt etmiş. Siz de eksikliklerinizi görmek ve konuşmanızı geliştirmek için bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Uygulamada ise Cambly yararlı olacaktır.

2. KİTAP OKUMA

kitap-okuma

Kitap okumanın sayısız faydası vardır.Farklı bakış açısı kazandırır, Türkçenizi akıcı hale getirir, sosyal hayatınıza etki eder, anlama kabiliyetinizi artırır, Alzheimer hastalığına karşı iyi gelir… Eğer üniversite öğrencisiyseniz ya da uzmanlaştığınız bir işiniz varsa o konuda kitap okumak sizi daha çok bilinçlendirir. Her gün 10 dakika da olsa okumaya özen gösterin. Yaz için kitap listesi için farklı linkler bırakacağım. Onlardan faydalanabilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=42lPigwZnV1g

https://www.youtube.com/watch?v=q-vvdjKcCwU

3. DİZİ/FİLM

Dizi/film izlemek ufkumuzu açar. Bazen kendimizi tanımamıza olanak verir. Filmler bize motivasyon, hedef belirleme, farklı kültürlere ulaşma, farklı hayat tarzlarını görmekte de yarar sağlar. Yukarıda bahsettiğim gibi dil gelişimine de etki eder.

4. FARKLI DALDA KURS

Bu yaz kendinizi tanıyın, kendinizi keşfedin. Nelerden hoşlandığınızı nelerden haz aldığınızı fark edin. Mesela kışın alınan kilolara elveda deyip spora yazılabilirsiniz. Gitar,dans,resim… Belki keşfedemediğiniz yetenekleriniz olabilir. Bu yaz bunları ertelemeyin ve harekete geçin. Ayrıca zaman buldukça yürümenizi öneririm.

1 Yorum

1 Yorum

  1. istanbulacilelektrikcisi

    17 Temmuz 2019 at 12:24

    güzel paylaşımınız için teşekkürler. kendini geliştirme anlamında internet sayesinde gerçekten çok fazla seçenek var. Doğru kullanıp faydalanmak isteyen çok başarılı sonuçlar alabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top